Археолози откриха изненадващи древни останки, погребани през 950 г. пр. Христа

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Рядко се случва археолози да отворят древна гробница в северната част на Судан, а още по-рядко – да открият останки от кон в подобна гробница, съобщи ЮПИ.

„Находката бе неочаквана. Става въпрос за гробница в пирамида. Очаквахме да открием човешки останки, но попаднахме на останки от кон“, заяви експертът по археология Стюарт Тайсън Смит от Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Те са открити в района на древното селище Томбос в долината на река Нил.

Откриването им бе изненадващо. Първоначално не бе ясно дали това е древна находка“, увери Сара Шрейдър, която е възпитаничка на университета Пърдю и е участвала в разкопките.

Скоро се изяснило, че останките са древни и че конят преднамерено е бил погребан. Археолозите открили наблизо скарабей, плащаница и желязна конска амуниция.

Конят бил толкова добре съхранен, че парчета червеникавокафява козина все още били захванати за краката му.

„Бяхме още по-развълнувани, когато датирането с въглерод 14 потвърди колко древни са останките“, поясни Шрейдър, която в момента ръководи археоложки изследвания в Лайденския университет в Холандия.

Датирането показва, че конят бил погребан през 950 г. пр. Христа. Той бил важен за собствениците му, които са полагали големи грижи за него.

„Фактът, че една от най-ранните находки от желязо от Африка е свързана с кон, подчертава колко специално е било това животно за хората“, отбеляза Шрейдър.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]