Повечето калинки имат овални, куполовидни тела с 6 къси крака.
В зависимост от вида си те могат да са покрити с петна, ивици или никакви отличителни шарки. На големина достигат между 0,8 мм и 18 мм.
Обикновено са червени, жълти или оранжеви с малки черни точки върху надкрилията си, но и много видове от семейство калинки са почти изцяло или напълно черни, сиви или кафяви. Краката, главата и антените им са черни.
Въпреки това има съществени разлики във външния им вид, като има калинки с дванадесет бели петна върху кафяв фон върху надкрилията си. .
Седемточковите калинки са червени или оранжеви с по три точки от всяка страна и една в средата. Техните глави са черни с бели петна от всяка страна.Начинът, по който калинките от един и същи вид могат да изглеждат варира.
Например двадесет и четири точковата калинка може да има над 4 000 различни разновидности.
Калинките (Coccinellidae) са включващо над 5 000 вида семейство насекоми, разпространено в по-голямата част от света, като на много места това е станало вследствие на разселване от човека, с цел растителна защита. Те са характерни за почти всички земеделски региони на страните с умерен и тропически климат.
Хранят се главно с листни и щитовидни въшки, освен това плашат останалите насекоми с неприятната за тях миризма, която отделят, когато се почувстват в опасност.
Често едноцветните калинки, особено по тъмните видове, не са разпознавани от хората като калинки. В същото време се случва често хората погрешно да мислят много други малки бръмбари за калинки, объркани от сходните форма и окраска.
Например щитоносните въшки, които имат подобна форма като тази на калинките и също са устроени така, че да могат да се залепват толкова добре за плоски повърхности, че мравки и други техни врагове да не могат да ги уловят; както и петнистите листни въшки, които са на точки в червено, оранжево или жълто и черно, и с това също силно наподобяват калинките.
1. В света има около 5000 различни вида калинки.
2. В много култури по света калинките са символ на късмета.
Повечето хора ги харесват, защото те са красиви, елегантни и безопасни. Но земеделците направо ги обожават, защото калинките обичат да ядат листни въшки и други насекоми, които изяждат растенията. Само една калинка може да изяде до 5000 насекоми през живота си.
3. Повечето калинки имат овално тяло с шест къси крачета.
А в зависимост от вида калинките могат да имат цветни точки, ивици или да нямат нищо цветно. Седемточковите калинки могат да бъдат или оранжеви, или червени с по три точки от всяка страна на тялото и една по средата. Те имат и черна глава с две бели точки от двете й страни.
4. Калинките са цветни поради една основна причина.
Цветовете им казват на хищниците: „Яжте нещо друго! Аз съм ужасна на вкус!“. Когато калинката се чувства застрашена, отделя мазна, лоша на вкус течност от краката си, която й помага да не бъде изядена от своите врагове. А някои видове калинки могат да се преструват на умрели. А кои са техните врагове? Калинките са основна храна за птиците, но също и за жаби, оси, паяци и водни кончета.
5. Калинките снасят яйца.
Това те правят от долната страна на листата на растенията, където обикновено се събират листните въшки, за да могат малките калинки(или по-точно ларвите, от които ще пораснат калинки) да се хранят. Ларвите, които се различават по форма и цвят се появяват в рамките на няколко дни след снасянето на яйцата.
6. Ларвите растат изключително бързо и сменят кожата си няколко пъти.
След това се закачат на някое листо с нещо като опашка и се превръщат в какавиди. В рамките на една или две седмици какавидите се превръщат в калинки.
7. Калинките могат да бъдат щастливи в много различни природни среди.
Те могат да живеят както в пасища, така и в гори, градове, както и по бреговете на реките.
8. Калинките са най-активни от пролетта до есента.
Когато времето се застуди те си намират топло, уединено място, в което чакат времето отново да се стопли. Такива места най-често са в хралупи по дърветата, под камъните и дори в къщите на хората. Всъщност под уединено място, искаме да кажем, място в което няма други животни, иначе в едно място може да седят хиляди калинки.
9. Калинките могат да летят добре и достигат от 75 до 91 размаха на крилата в секунда.
10. Цвета на вече зрялата калинка е по-плътен и по-тъмен от този на ларвите.
11. Въпреки че повечето видове калинки ядат насекоми, има три вида, които ядат и растения и те се считат за вредители.
12. През 1999 година за един от опитите си НАСА изпраща калинки в Космоса, за да се разбере дали ще оцелеят в безтегловност.