Йълдъръм каза пред репортери, че турската брегова охрана е премахнала гръцко знаме от безлюден остров край турския егейски курорт Дидим, който е спорна територия между Гърция и Турция.
Турският премиер заяви, че случаят е подобен на този през 1996 г., когато двете съюзнички от НАТО едва не стигнаха до война заради ненаселените скалисти островчета Имия – или на турски Кардак, за които претендират както Гърция, така и Турция.
„Нашият съвет към Гърция би бил да се въздържа от провокации и агитации… Ние сме решени да дадем нужния отговор на подобни свършени факти“, каза Йълдъръм.
Гръцкото правителство не разполага с информация за случай, при който, както се твърди, гръцкият флаг бил забит на спорен безлюден остров в Егейско море край турското крайбрежие, заяви говорителят на правителството на Гърция Димитрис Дзанакопулос.
Дзанакопулос окачестви изявлението на Йълдъръм като „провокативно и осъдително“.
„Мисля, че г-н Йълдъръм трябва да бъде по-внимателен“, каза говорителят на гръцкото правителство. „Призоваваме Турция да се върне на пътя на зачитане на международното право… Те трябва да поемат инициатива за деескалация на напрежението“, добави той.
В интервю за Анадолската агенция преди посещението му днес в Турция генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че Турция и Гърция са „две много ценни съюзнички на НАТО“, които допринасят много за общата отбрана.
„Очаквам противоречията им по някои въпроси да бъдат решени помежду им в духа на добрите отношения. В този контекст, приветствам факта, че премиерите на двете страни неотдавна разговаряха по телефона и се съгласиха да разрешат тези противоречия чрез диалог“, каза Столтенберг.
Лидерите на Гърция и Турция трябва сами да се заемат с въпросите, които предизвикват напрежение помежду им през последните месеци, това „не е въпрос за НАТО“, посочи Столтенберг, цитиран от в. „Катимерини“.