Водещ следовател на търговия с диви животни жестоко убит в Кения

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Езмънд Брадли Мартин посвещава десетилетия работа за да сложи край на клането на слонове и носорози.

Езмънд Брадли, един от най-добрите следователи на търговията с диви животни, бе намерен мъртъв в неделя в дома си в Найроби, Кения с прободна рана във врата. Мотивът за убийството не е ясен, макар според „Гардиън“ да става въпрос за нескопосан обир. Полицията е предприела разследване по случая.

75-годишният американски гражданин е известен в природозащитните среди с разследванията на трафик на слонова кост и рогове на носорози. Усилията му да вникне в незаконната контрабанда са свързани с идентифициране на черните пазари и установяване на цената на незаконната слонова кост и рог от носорог, за които трудно се получава информация.

„Това е трагедия и загуба“, каза Фили Мурути, вицепрезидент на намиращата се в Найроби African Wildlife Foundation. „Той успя да намери информация и да ни отвори очите за това какво представлява черния пазар.“

Както слоновете така и носорозите са застрашени от бракониерството: ежегодно заради бивните им се избиват 30 000 африкански слона, а миналата година са били убити над хиляда носорога заради роговете им. Слоновата кост се използва за направа на предмети, а рогът от носорог се използва и за лекове. Повлияни от дългогодишните погрешни сведения на западните медии, хората напоследък използват рогове от носорог и като афродизиак.

Разследванията на Мартин са били опасни, налагало се е да работи под прикритие и да се прави на купувач на слонова кост и рога от носорог.

Разследванията му свързани с незаконната търговия на слонова кост играят роля за решението на Китай да закрие официалния си пазар за слонова кост миналата година.

Търсачи на дивеч открили този мъжки черен носорог в зимбабвийския резерват „Саве Вали“, след като бракониери го простреляли и отсекли и двата му рога. Ветеринарите трябвало да евтаназират животното, тъй като раздробената му ключица не можела да поддържа теглото му. През последните 6 години са убити над 1000 африкански носорози заради рогата им, които се внасят контрабандно в Азия, за да се използват като традиционни лекарства.

Сред приноса на Мартин са изтъкването на нарасналото потребление на рога от носорог в Йемен през 2008 г., посочването на спад в търсенето в Япония на слонова кост през 2010 г., установяване на бързо разрастваща се търговия със слонова кост в Хонг Конг през 2011 г. и изтъкване на причините защо в Непал през 2013 г. са намалели убийствата на носорози. Най-новият му труд документира бума на пазара за слонова кост в  Лаос и Виетнам.

От 3,5-килограмов рог като този може да се спечелят 360 000 долара на черния пазар.

Според BBC Мартин, който е бил специален пратеник на Обединените нации по въпросите на опазването на носорозите, наскоро се е завърнал от пътуване до Мианмар и работел по направените открития.

Към момента разследващите не са установили пряка връзка между убийството на Мартин и работата му. През последните години обаче бяха убити много природозащитници, опитвали се да сложат край на убийствата на диви животни. Сред тях бе и Уейн Лотър, който се бореше за опазването на слоновете – той бе застрелян в Танзания миналата година. В националните паркове при изпълнение на задълженията им са убити много рейнджъри: за последните 10 години в националния парк „Вирунга“ са били убити над 150 рейнджъра и 21 в национален парк „Гарамба“.

Що се отнася до закриването на незаконната търговия с диви животни „Мартин остави празнина, която бързо трябва да бъде запълнена“, казва Мурути.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]