С все по-голямото влияние на интернет се променя не само начина, по който хората общуват помежду си, но и начина, по който работят.
Неслучайно свободната практика става все по-предпочитана от хората, които могат да си я позволят (не всички професионални области позволяват човек да стане фрийлансър).
Ако някога сте се замисляли да замените традиционната си работа от 09:00 до 18:00 със свободна практика, то трябва да действате и да поемете този риск. Има поне 5 основателни причини, заради които си струва да станете фрийлансър. Разберете кои са те:
Свобода
Като фрийлансър имате свободата да избирате клиентите, с които искате да работите и видовете проекти, с които ще се занимавате. Винаги може да редуцирате обема на работата, ако ви се струва много (за разлика от обикновената работа, където не вие решавате това).
Като фрийлансър вие не само имате свободата да избирате с кого да работите, но и разполагате с „физическата” свобода – не сте обвързани с конкретно работно място. Можете да работите от леглото, кафенето наблизо до дома, от морската си почивка, а защо не и от друга странa
Автономност
Фрийлансърът е автономен. Той е шеф сам на себе си и не му се налага да отговаря пред никого (освен пред клиентите си). Фрийлансърът има свободата да работи в свои собствени срокове, сам си определя работното време и темпото, с което върши работата.
Това означава, че при правилна подредба на графика, фрийлансърът може да си удължи уикенда, като си освободи петъка, а защо не и дори четвъртъка.
По-голямо заплащане, по-малко разходи
Фрийлансърът няма фиксирана заплата всеки месец, което за някои хора може да бъде недостатъкът. От друга страна обаче фрийлансърът има възможност да изкарва дори повече пари – стига да си намира подходящи клиенти и проекти.
Освен това човекът на свободна практика е освободен от много разходи като транспорт до работата и обратно, офис облекло, купуване на храна в обедната почивка и т.н.
Повече знания
Тъй като фрийлансърът няма шеф, в процеса на работа той ще натрупа повече знания. Свободната практика дава на човек възможността да се запознае с всеки аспект и всяка отговорност от работата.
Фрийлансърът сам продава и се договаря за работата си, влиза също така в ролята на счетоводител, администратор и мениджър.