Кои ще бъдат най-силните градове в света до 2035 г.?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Промяната в баланса на силите идва от прогнозата, че общото производство на азиатските градове ще задмине това на градските центрове в Европа и Северна Америка.

Шанхай ще измести Париж от топ пет на глобалните градски икономики до 2035 г., което показва, че равновесието в световната икономика се измества на изток, показва изследване на Oxford Economics, цитирано от Bloomberg.

Градовете в топ 780, които вече отговарят за близо 60% от глобалната дейност, ще нараснат с почти половин милиард души, а производството им ще достигне почти 32 трилиона долара в идните няколко десетилетия, казва Марк Бритън, икономист от Oxford Economics.

Забележителните числа прикриват значителни различия между изследваните градове, допълва Бритън. Сред големите победители са бурно развиващите се градове в Азия с три китайски града в топ десет – Пекин, Гуанджоу и Тиендзин.

„Градският център в света ще продължи да се измества на изток, особено на фона на вероятността растежът в градовете на Запад да бъде ограничен от застаряването, а в някои случаи и намаляването на населението“, пише Бритън.

Промяната в баланса на силите идва от прогнозата, че общото производство на азиатските градове ще задмине това на градските центрове в Европа и Северна Америка след около десет години, казва Бритън. Преди десет години градовете на Запад имаха два пъти по-висок БВП от тези в Азия.

Азиатските градове, които не се намират в Китай, също ще постигнат впечатляващ растеж, като Мумбай и Куала Лумпур ще добавят 4.7 трилиона долара в своето БВП до 2035 г.

Но силата на китайските градове ще нарасне с около 14 трилиона долара в същия период, а 15 града в страната ще се присъединят към топ 100, наред с вече присъстващите 18 града в класацията.

Изчисленията са направени въз основа на постоянни цени през 2015 г. и валутни курсове.

Два града в Латинска Америка – Сантяго и Рио де Жанейро, ще излязат от топ 100, а докато Близкият изток постига постепенно подобрение, градовете там могат да получат стимул, ако плановете за развитие, като този на Саудитска Арабия, бъдат приложени.

Ще има бърза урбанизация при африканските страни, но ще отнеме време това да доведе до големи икономически печалби, смята Бритън.

„Бързото увеличаване на населението в бурноразвиващите се градове изисква значително управление, за да се гарантира, че инфраструктурата може да приеме допълнителни хора.

Това включва осигуряването на подходящи жилища, подкрепа на услугите и транспортната мрежа и в същото време развиване и поддържане на града като активно място за живот и работа“, отбелязва Бритън.

Източник: profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]