Очаква ни „рядко впечатляващ“ дъжд от падащи звезди

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Метеорният поток Джеминиди тази година ще „изнесе“ смайващ спектакъл.Джеминидите, наблюдавани ежегодно през декември с пик в средата на месеца, са смятани за един от най-забележителните метеорни потоци през годината

Джеминидите, наблюдавани ежегодно през декември с пик в средата на месеца, са смятани за един от най-забележителните метеорни потоци през годината.

В отсъствието на ярка лунна светлина се очаква тази година дъждът от падащи звезди да бъде рядко впечатляващ. Пикът му ще бъде около 2 часа сутринта в сряда и четвъртък.

Макар да „фаворизира“ северното полукълбо, метеорният поток може да се наблюдава и отюжното.

Тази година Джеминидите ще бъдат особено впечатляващи поради на практика липсваща лунна светлина, която да ги засенчи. Ако условията позволяват, „звездобройците“ ще станат свидетели на смайващ спектакъл, какъвто не е наблюдаван от 2014 г. Средно ще се виждат по една или две падащи звезди на минута. При отлични условия броят им ще стига до 90 на час. Едни от най-ярките метеори, които съм виждал, са били Джеминиди„, казва Робин Скагел, вицепрезидент на Дружеството за популярна астрономия.

Метеорният поток Джеминиди е наблюдаван за първи път сравнително скоро – през 1862 г., за разлика от Персеидите и Леонидите, които са известни на човечеството още от древността.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]