Едни от най-щурите краш тестове, направени от ентусиасти.
Най-лосовият тест
Заобикаляне на внезапно изскочило на пътя препятствие – например животно – с висока скорост, това представлява нашумелият в средата на 90-те години „лосов“ тест. Целта е да се оцени управляемостта, прогнозируемото поведение и стабилността на автомобила. Още през 80-те обаче в Швеция започва провеждането на същински „лосови“ изпитания – челен сблъсък с 450-килограмов макет на лос със 70 км/ч.
Докато все още се излъчваше, предаването Fifth Gear често бе наричано „Top Gear за разбирачи“. В него имаше много по-малко шоу, отколкото професионална информация, но това не означеше, че не е забавно. Fifth Gear организираше доста ефектни краш тестове, един от които целеше да установи какво се случва с автомобил при челен удар със 100-процентово покритие със скорост 200 км/ч в бетонен блок.
Ефектът от сблъсък с 200 км/ч, но с друг автомобил, представлява интерес и за немците от DTC.
Преобръщане с кабриолет
Високият център на тежестта най-често изиграва лоша шега на всъдеходи и SUV-та, но срещу преобръщане не са застраховани и обикновени леки коли. Когато те са с открита каросерия, опасностите са много по-сериозни.
Жив човек вместо манекен
Терористичните нападения с тежкотоварни автомобили принудиха властите в страните от Западна Европа да инвестират в разработката на нови видове заграждения, които също се нуждаят от тестване преди да влязат в употреба. Защо обаче зад волана трябва да седи жив човек, а не манекен, както стана през пролетта в германския гр. Фюрстенхаген, остава загадка.
В началото бяха смелчаците
Краш тестовете от 60-те години на миналия век могат да изправят косата и на най-хладнокръвния сеирджия. Тогава манекени, които да симулират достатъчно меродавно човешкото тяло, все още няма. Ролята на опитни зайчета поемат доброволци, чието чувство за самосъхранение очевидно е напълно ампутирано.