Мозъкът може да изтрие ненужните ни спомени

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Невробиолози от университета на щата Юта, университета в Гранада и Кембриджкия университет установиха, че мозъкът може да филтрира и да изтрие ненужните спомени, съобщи Лайф.

В рамките на изследването им бил идентифициран свързаният с този процес механизъм – наличието или отсъствието на дадени спомени пряко зависи от активността на хипокампуса и количеството на ГАМК (гама аминомаслена киселина) – основния инхибиторен невромедиатор, в него.

Количеството на невромедиатора в хипокампуса повлияло директно върху способността на изследваните хора да потиснат някои спомени.

Пред участниците били показани думи, които се повтаряли често или рядко. Някои думи трябвало да бъдат запомнени, а други – игнорирани.

По време на изследването, извършено с помощта на магнитнорезонансна томография, било потвърдено предположението, че за потискането на негативните спомени отговаря хипокампусът.

Възможно е въз основа на получените резултати да бъде създаден аналогичен на съвременните седативи препарат, който да потисне клетъчната активност и да помогне да се забравят определени събития.

Източник: novini.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]