Може би си мислите, че хората в другите култури консумират странни ястия, сравнени с тези, на които сме привикнали ние – но бърз поглед назад в историята на европейската и британската кухня разкрива доста изненади.
Ето някои от най-странните и абсурдни ястия, които са се консумирали в миналото.
Разгледайте списъка по-долу и се опитайте да си представите, че тези ястия все още присъстват в менюто на любимия ви ресторант.
Древен Рим
Гарум
Ферментирал рибен сос, направен от вътрешности и кръв на риба, плюс сол и подправки. Той се е оставял да отлежава на слънце до три месеца.
Рагу от щраус
Цял сварен щраус, поднесен с гама от семена, фурми, риба и мента. Щраусите са се считали за толкова екзотични, колкото и слоновете.
Печен съсел
Съсел, пълнен с накълцано на ситно свинско и нарязано на ситно месо от съсел. Пълненият съсел после е бил печен на фурна.
Донъти с рибен сос
Ивици тесто, изпържени и после покрити с рибен сос. Перфектно пикантно лакомство!
Англосаксонска епоха
Делфин
Много нужна и ценена висококалорийна риба. Тя се е считала за деликатес и се е поръчвала от много хора!
Конско месо
Консумирано в периоди на глад. Употребата му обаче се е считала за табу в християнското общество, което го е считало за „езическа“ храна.
Викингска епоха
„Населсопа“
Супа с деликатен вкус и аромат, приготвяна от пресни парещи листа от коприва.
„Сурир Хрутспунгар“
Консервирани тестиси на овен. Те са се варяли и са отлежавали в суроватка.
„Хакарл“
Месо от акула, оставено да гние около 6 седмици, след което нарязвано и оставяно да се суши 4 месеца. Това е премахвало отровните съставки и го е правело годно за консумация.
Желе от овча глава
Тъкан от лицевите мускули на овце в желе, поднесена с хляб и масло.
Средновековие
Петел с шлем
Странна комбинация между прасе и угоен петел. И двете са изпечени, след което петелът е поставен върху прасето – все едно го язди, често носейки герб в чест на присъстващите лордове.
Пай с живи жаби
За да изненадат и забавляват гостите на средновековни банкети, някои готвачи са скривали живи животни в кух печен пай. Жабите са били особено любим участник в подобни забавления.
Опашка на бобър
Консумирана от католиците, люспестата опашка често се е поднасяла във вода. Твърди се, че на вкус е била подобна на риба.
Печен таралеж
Таралежът е бил заколван, изкормван и или увиван в печено тесто, или печен.
Нормандска епоха
Шкембе „а ла мод“ по кански
Всичките четири камери на стомаха на крава, част от голямото черво, копитата и костите са се нарязвали и са се смесвали със зеленчуци и сайдер.
Желе от животинска кръв
Желе, боядисано със сварена животинска кръв, за да се получи черен цвят. За червено желе се е използвало сандалово дърво, а за жълто – шафран.
Епохата на Тюдорите
„Кокентрис“
Екзотично и изобретателно ястие, направено чрез съчетаване на свинско и петел в едно създание, при което се е получавало „ново“ животно. То не само е служело за храна, но и е забавлявало и удовлявало хората.
Печен лебед
Ястие, запазено за специални случаи, то често е било поднасяно на масата със златна корона на главата. Птицата често е била „облечена наново“ в кожата си и перата след изпичане.
Вътрешни органи
Готвачите не са пилеели каквито и да е части от животни – всъщност вътрешните органи често са били считани за деликатес. Телешки дробове, далак и дори виме са се считали за подходящи за крале ястия.
Желиран крем с жаби
Църквата не е позволявала на хората да ядат месо. Поради това, вместо да добавят пилешко в това ястие, готвачите са добавяли жаби. Те са се приготвяли със захар и мляко.
Елизабетинска епоха
Костен мозък върху запечен хляб
Топинг, направен от костите на мъртви животни, намазан на филия.
Овчи крака
Елизабетинците са вярвали в консумацията „от главата до опашката“, като не са изхвърляли каквато и да е част от животните – дори краката!
Георгианска епоха
Супа от пепелянка
Пепелянките са се ловяли живи, били са обезглавявани, нарязвани на парчета и варени със сърцата им. Поднасяли са се гарнирани с резенчета лимон.
„Роти сан парей“
Френско ястие, където 17 птици са били поставяни една в друга – от най-малката до най-голямата; от коприварчета до големи дропли.
Фалшива супа от костенурка
Супата от костенурки се е приемала за деликатес, който само най-богатите могат да си позволят. Затова се е правела „фалшива“ версия, често използваща телешка глава вместо месо от костенурка, тъй като тя е имала сходна желатинова текстура.
Отровни виолетови круши
Круши, готвени в тенджера с оловно-калаена чиния отгоре. Киселината от крушите е реагирала на сплавта на чинията, придавайки на крушите виолетов цвят. Резултатът е изглеждал красиво, но самото ястие е било отровно!
Викторианска епоха
Сандвич с тост
Сандвич, направен от едно парче препечен сух хляб, поставено между две намазани с масло непрепечени филии хляб, с щипка сол и пипер
Маринована свинска глава
Глава на прасе, варена в продължение на часове с телешки пети. После тя е била натривана със сол и е отлежавала в саламура няколко дни. Поднасяла се е с горчица и оцет.
Желе от телешки крака
На практика желе, приготвено от месо. Краката на телето са се сварявали, при което се е извличал естествено съдържащият се в тях желатин, и после са се добавяли подправки и захар за засилване на вкуса.
Варена телешка глава
Телешка глава, варена, докато омекне. Езикът се е махал, нарязвал се е на парчета, и се е поднасял на чиния с маринованото месо. Очните ябълки, срязани на половина, са се считали за деликатес!
Първата и Втората световна война / следвоенния период
Парафинова торта
Военните дажби са означавали, че маслото и свинската мас са били рядкост, така че при приготвяне на торти се е използвал течен парафин. За жалост той е вреден за здравето и води до неочаквани стомашни ефекти.
Касерола с китово месо
По време на дажбите властите са насърчавали домакините да използват китово месо като заместител за месото и рибата, които са били рядкост. Това ястие е било достъпно – в готов вид – в консерва.
Шунка и банани холандез
Намазана с горчица шунка се е увивала около банани. Всичко това се е заливало със сос холандез и се е печало на фурна.
Ананас-лебервурст
Лебервурст и майонезена паста, оформени върху буркан и после покрити с глазура и декорирани така, че да изглеждат като ананас.