Радев: Имаме сили и шанс да сме активен участник в интегрираната европейска отбрана

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Надявам се, че по време на председателството България ще докаже, че може да е фактор към една по-стабилна и сигурна Европа.

Убеден, че имаме сили и шанс да поставим теми, да станем активен участник в интегрираната европеските отбрана. Да изработим критерии и механизми за присъединяване към постоянното европейско сътрудничество – на малки страни като България да се дава шанс да участват.

Трябва така да поставим дебата за участието ни в общия европейски фонд за отбрана, че да има интеграция, а не само грандове и заеми.

Това заяви президентът Румен Радев при откриването на форум „Заедно в сигурността“ за ролята на България в общата европейска отбрана.

Заедно с Радев един до друг по темата седнаха още президентът на ПЕС Сергей Станишев, премиерът Бойко Борисов, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и соцлидерката Корнелия Нинова.

Въпреки очакванията този панел да е сблъсък на титаните, надявам се да стане консенсус на титаните. Трябва да постигнете консенсус по този „парещ“ приоритет за Европа, обърна се към тях водещият Соломон Паси.

Радев изрази надежда, че дискусията ще се превърне в платформа за обмяна на мнения.

Трябва да следим процесите в цяла Европа. Въпреки всички регламентиращи документи, идеята за обща отбрана не намери сериозно развитие в живота на ЕС, заяви Радев. И обясни, че Европа, грижейки се за своята сигурност, погледна на проблемите на сигурността от друг ъгъл след Украйна и Брекзит.

Меркел и Юнкер заговориха открито, че сигурността на Европа не може да се оставя в чужди ръце и трябва сами да поемем отговорност. Макрон заговори за обща европейска военна академия. През последните години ЕС изживява дълбока трансформация в схващанията си за военната мощ. Европейският лидери я разглеждат като нов импулс за интегрирането на Европа, допълни Радев. И говори за силна Европа на глобалната сцена.

Трябва да бъдем гъвкави и прозорливи да отговорим на тези виждания и да сме в крак с времето.

Трябва да се превърнем във фактор на европейската външна политик, допълни президентът. И допълни, че това поставя проблемите – военното строителство на общата европейска отбрана. Бъдещите европейски сили не могат да заместят НАТО, а само да го допълнят. И това поставя въпроса за тяхната структура, системата за командването, каза Радев. Другият момент е силната фрагментация на отбранителната индустрия на ЕС – има 176 основни платформи въоръжение.

В САЩ са само 30. В ЕС има 17 типа боен танк, н САЩ само 1, даде пример Радев. И допълни, че финансовите загуби от тази фрагментация са от 50 до 100 млрд. евро на година. Но насилственото обединяване на фирми и държави противоречи на свободния пазар, допълни той. И похвали мъдрия подход на Юнкер да остави настрана дебата и да се фокусира върху генериране на способности, интегрирането на изследванията и технологиите.

Тук е големият шанс на България да бъде активна в тези процеси, да покаже лидерство и зрялост, призова президентът. Това трябвало да стане в 2 направления – да покажем, че можем да генерираме способности и да участваме в общата отбрана, да сме лидер и точно да поставяме проблемите в европейския дневен ред.

Радев изброи няколко проблема в собственото ни отношение към проблемите на сигурността. Дали ще инвестираме в собствената си сигурност, защото така ни налагат партньорите. Или ще инвестираме, за да задоволим исканията на шепа военни на гърба на народа, попита той.

Трябва да преодолеем категоричното изоставане в модернизацията на военните сили, технологичната бездна между нас и съюзниците ни. Не можем съществено да допринесем, защото не отговаряме на критериите, каза той. Дори най-модерните ни вертолети не можели да бъдат равни. Не можем да участваме в единното информационно пространство, нужна е техниката, каза Радев.

Той посочи ката проблем и разпределянето на ресурсите – да инвестираме в ремонта на техника или в нова. Трябва на първо място да преценим какво ще се прави за нова техника и едва тогава за ремонт, смята президентът.

Военната ни индустрия бележи значителен ръст в последните години, но той е базиран на припаси в голяма част от съветско време. Ако конфликтите затихват, ще затихва и той. Трябват стойностни програми за сътрудничество, препоръча Радев. И поиска сериозен анализ в министерството.

Като проблем той посочи и фрагментацията и недофинансирането на научния сектор. Не само заеми и грандове, да грабне пари за изследвания, а трябва интеграция на възможностите ни в бъдещи значими европейски проекти, каза Радев. Говори се за европейски танк и европейски кораб и ние трябва да сме част, допълни той.

Източник: 24chasa.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]