Фешън индустрията има силата да променя „формата на света“. Или поне на това, което светът облича. Мислиш си, че при модата няма какво да се скрие и всичко е прозрачно? Лъжеш се. Има доста неща, които дизайнерите крият от нас или просто ги смятат за недостойни и маловажни за споделяне. Едно от тях е това, защо никога не можеш да улучиш точния размер на дрехите си?
Знаеш как е! Отново си на лов за дънки, след като вече си се снабдила със страхотни къси панталони с висока талия миналата седмица. И за твой шок и ужас, от 34 номер, изведнъж си скочила на 38-ми, въпреки строгата диета, която полагаш. Не, недей да се стресираш, не си надебеляла за две седмици с два номера. Всъщност, по всяка вероятност дори си отслабнала. Просто номерата на всеки артикул варират и няма точна схема, по която се определят. За това си има причина. Наричат се „размери на суетата“. Тъй като размерът на американците скочи главоломно нагоре през последното десетилетие, принципът за номерация също се измени. Например, през 1958 година, тогавашният размер 12 е отговарял на сегашния 6-ти. Това може да бъде доста объркващо, тъй като различните брандове имат различна номерация. Обикалянето в търсене на джинси е доста стресиращо. Как може да скочиш с десет номера нагоре за разстоянието от един магазин до друг?! И за това са си виновни само и единствено купувачите. Според социологическо изследване, клиентите са по-склонни да си купуват нещо с по-малък размер.
Помниш ли, когато Тайра Банкс казва на момичетата в предаването си „Следващия Топ Модел на Америка“, че един ден си на върха, а на следващия ден си захвърлена в ъгъла? Направи го, не защото е зла, а защото това е самата истина. И го казвам съвсем буквално. Ще се изненадаш, до каква степен това се отнася и до трендовете, които следваме. В момента в който си помислиш, че най-накрая си открила перфектната, супер актуална дреха, седмица по-късно се оказва, че си демоде. Истината е, че никога няма да си в крак с модата. И това е така, защото именно такава е целта на дизайнерите. В момента има точно 52 микро сезона във фешън индустрията. Всяка седмица се изкарва по нещо ново, което да желаеш и да ти изпразват джоба непрекъснато.
В миналото е имало два сезона – Пролет/Лято и Есен/Зима. В наши дни, нещата стоят по съвсем друг начин. Магазините се нуждаят от нова стока всяка седмица и те си търсят дизайнери, които могат да им осигуряват постоянно различни неща. Конфекцията отдавна не е тренди. Всичко това означава, че системата просто е устроена срещу теб, стимулирайки постоянна нужда от нови и нови покупки.