Дете с церебрална парализа проходи и проговори в Дневния център във “Виница“

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Той е весело и енергично дете, което тича, щурее, играе като всички деца на своята възраст и работи усилено върху речевите и графичните си умения.

Когато го види човек не би и помислил, че има диагноза детска церебрална парализа, долна спастична парапареза и епилепсия.

Днешното му състояние и впечатляващият му напредък са резултат от професионализма и упорития труд на мултидисциплинарния екип от специалисти от Дома за медико-социални грижи за деца – Варна (ДМСГД- Варна), който работи с момчето.

Майката на Венци го записва в Дневния център за деца от 0-7 години с увреждания към ДМСГД – Варна, когато той е на 2 години и 3 месеца.

Дневният център е предназначен за деца от 0-7 години с увреждания на опорно-двигателния апарат от периферен или централен произход, с или без психични затруднения.

Той предлага безплатна алтернативна дневна грижа в рамките на работната седмица като е осигурен е безплатен транспорт от и до дома на всяко дете. Когато постъпва, Венци не може нито да върви, нито да говори.

След като е уточнено състоянието му към тогавашния момент, е изготвен индивидуален физиотерапевтичен и образователен план за детето, съобразен с потребностите му.

Непосредствено след това работа с него започва мултидисциплинарният екип от специалисти – кинезитерапевт, логопед, психолог, специален педагог. В резултат, само след 3 месеца, Венци започва да върви. Първите си крачки той прави именно в Дневния център с помощта на кинезитерапевта Антоанета Димитрова.

Първите кратки думи, които Венци изрича, са резултат от терапевтичните сесии с клиничния логопед и дефектолог Галина Добролевска. Венци преодолява първоначалното си състояние на тревожност и безпокойство и се адаптира успешно към Центъра, благодарение на индивидуалните сесии с детския психолог Владимир Божков.

Започва да общува и взаимодейства без притеснение с другите деца. Сега е със стабилен емоционален статус, адекватни афективни реакции, значително са подобрени социалните му умения.

Същевременно в Дневния център момчето е обградено с обичта и вниманието на целия екип – медицинската сестра Соня Станева и детегледачките Атанаска Видева, Мария Некова, Виолета Борисова и Свилена Попова. Те са тези, които стриктно следят да се спазват предписанията на специалистите по отношение на храненето, режима и навиците на детето.

Сега Венци се подготвя за бъдещата си адаптация в масово училище. В тази задача той е подпомаган от специалния педагог към Дневния център Атанаска Станкова, ерготерапевта Венцислав Николов и от логопеда Николета Иванова.

„Работя предимно върху фината моторика, графичните умения на детето, развитието на познавателната дейност – да групира предмети според функциите, цветовете и качествените им характеристики.

Развивам игровата му култура и навиците за самообслужване – събличане, преобличане, хранене и т.н.“, обясни Атанаска Станкова, която също всекидневно наблюдава развитието на момчето.

„Днес Венци е съвсем различно дете. Преди беше затворен, не се обръщаше на име, не общуваше. А сега назовава хората по имена, коментира какво се случва около него и най-важното – той е щастлив“, каза още тя.

Източник: novavarna.net

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]