Докато обществото се „забавлява” с цирковете около разграбването на 50-60 милиона за ремонта на НДК, тайно се извършва национализация на Военно-промишления комплекс.
Фирми като Вазовските машиностроителни заводи в Сопот, Кинтекс, Авионамс в Пловдив и Терем на Военното министерство, минават под контрола на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Военната промишленост е новата страст на олигарха. Затова и посочи Емил Караниколов за министър на икономиката, а партия Атака го номинира от своята квота. Веднага след като бе спуснат на поста Караниколов се заел да върне старите кадри в ръководството на „Държавна консолидационна компания” ЕАД. То бе освободено по време на служебния кабинет заради проблеми в управлението на дружеството. Става дума за скандалната продажба на сграда от дъщерна компания в холдинговата структура – Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки. Купувач се оказа фирма на Пеевски – “София-БТ”, без да е получено задължителното разрешение от Министерския съвет.
“Държавна консолидационна компания” е най-големият холдинг от системата на ведомството, който управлява значими по обем активи и дружества, и е отговорен за развитието на проекти, свързани не само с икономиката и външната търговия, а и с военно-отбранителния комплекс.
Спирането на приватизацията от правителството „Борисов 3” също не било случайно. Ще правим национализация както по времето на Мултигруп, хвалел се Пеевски пред свои другари от властта и давал пример с източването на „Кремиковци”. Схемата била чрез фирми на оръжения бос Петър Манджуков, с когото депутатът от ДПС се сближил доста в последно време, да се контролира входа и изхода на предприятията от ВПК. Чрез Кинтекс пък ще се изнася част от продукцията. Шеф на Кинтекс е Валери Гроздев. Той е назначен от тогавашния министър Божидар Лукарски, но е от обкръжението на Делян Пеевски, пише по този повод в. „Капитал”.
Братът на Гроздев – Стефан Гроздев, също е част от кръга „Пеевски”. Грозев е кандидат за ВСС, номиниран от ДПС. Няколко години бе и.д. шеф на Софийския апелативен съд, ръководен преди от Пенгезов. Именно Пенгезов разкри, че ДПС, Доган и Пеевски контролират голяма част от съдебната система и кадруват в нея, според личните си интереси. Срещу Гроздев има редица сигнали за проверки, спирани от Софийската прокуратура, на която тогава шеф бе Христо Динев, друг магистрат от кръга на Пеевски. Все пак една е била допусната. Тя е за това, че на 20 април 2011 г. състав на САС с председател съдия Гроздев взема решение, с което регистрира мюсюлманска конференция, която преизбра Мустафа Алиш Хаджи за главен мюфтия. Тогава Недим Генджев сезира прокуратурата и Висшия съдебен съвет с твърдението, че съдия Гроздев е взел 350 000 евро подкуп. Генджев имал доказателства.
Схемата е следната: Предприятията и заводите от ВПК ще се снабдяват със суровини и материали за произвоство само от определени фирми. Най-вероятно те ще са на Петър Манджуков, за да не се експонира пряко Пеевски. Готовата продукция ще се изнася пак от посочени фирми. Отново на Манджуков и Кинтекс, начело с „нашия човек” Гроздев. За функциониране на веригата отговарят министър Караниколов, „Консилидационна компания”, Кинтекс, Манджуков. Главен ръководител – Делян Пеевски. През март олигархът-депутат неочаквано се появил на Авиационно изложение в Индия. Там участвали над 650 компании от 32 страни, предимно с военно производство и въоръжение, както и образци на противовъздушната отбрана, ракети и муниции. В разговори с представители на военното министерство на Индия и други ведомства, свързани с отбраната и армията, депутатът от ДПС обещавал да осигури продукция от България за над 1 млрд. долара на цени, подбиващи тези на международни пазар.
Информация за волните изпълнения на новопръкналия се оръжейник стигнали до зам.-генералния директор на руската компания „Рособоронекспорт” Сергей Гореславски. Той пък докладвал на министъра на промишлеността и търговията на Русия Денис Мантуров. От руска страна била извършена проверка, която установила, че „представителят на България”, както се именувал сам Пеевски, се опитва да прокарва и оферти за стрелково оръжие – автомати „Калашников”, ракети и муниции и да приема поръчки за ремонт на вертолети и руски самолети. Това вбесило руснаците, които се очаква да реагират по свой начин на опита да се влиза с взлом на тяхна „територия”.
Подобни опити на български представители са несериозни и много вредни. Не изключвам, че няко може да купи нещо от предлаганата по неофициален начин листа, но това няма да са държавни ведомства или армията, а терористични групировки. България не може да е конкурент на официалните пазари. Коментарът е на президента на Академията за геополотически проблеми в Москва ген. Леонид Ивашов.
Според синдикалисти от схемата, която налагат в момента хората на Пеевски държавата ще губи годишно от 500 млн до 1 милиард лв. Те ще отиват за комисионни и в джобовете на посредниците, които ще източват ВПК. Това обаче нямало как да стане без личното разрешение на премиера Бойко Борисов.