Лекари алармират: Българите все по-често се лекуват сами

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Увеличава се откриваемостта на имунологичните заболявания, коментира д-р Фани Мартинова, д.м.н.,координатор на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология в УМБАЛСМ „Пирогов“, съобщи БТА.

По думите й обикновено причините за наличие на имунен дефицит са инфекциозни. Макар и по-рядко, те могат да бъдат и вродени, показател за това е честото боледуване на децата от ранна възраст, твърди проф. д-р Мартинова.

Според нея при възрастните много по-голям е процентът на придобитите имунни дефицити.

Като важен фактор за добро здраве тя определя и рационално хранене, което трябва да включва плодове, зеленчуци, месо, но не преработени меса под формата на колбаси.

Всичко да бъде прясно, в момента приготвено, също така риба, морски дарове, по-малко тестени произведения, съветва имунологът. Тя препоръчва и пиене на достатъчно сокове, минерална вода, оводняване на организма, консумация на ядки.

При липса на алергия може да се използва пчелният прашец, в комбинация с мед, различни растителни имуномодулатори от рода на джинджифил, куркума, споделя още проф. д-р Мартинова.

По думите й антиоксидантно действие имат червените плодове. Тя съветва работата, сънят, храненето и емоциите да се поддържат в норма. Стресът е единственото, от което човек трудно може да се опази, опасява се лекарката.

Българите масово се самолекуват, използват различни природни имуностимулатори, така че много рядко се допитват до специалисти – клинични имунолози какво да приложат, твърди проф. д-р Мартинова.

Според нея затова благоприятства голямото разнообразие в аптеките, рекламите на имуномодулиращи препарати.

Необходимо е обаче най-напред да се направи имунологично изследване, да се видят какви са промените и тогава лекар – клиничен имунолог, да предпише терапия, също и да проследи оздравителния процес, категорична е проф. д-р Мартинова.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]