Човешкият мозък може да се потопи в необятна вселена от знания, но колко от тях наистина може да запомни? Човек се учи цял живот и забравя голяма част от наученото, понякога дори много важните неща.
Има ли начин да запомните поне 90 % от това, което трябва или смятате за важно?
Учените вярват, че конкретни методи допринасят за запаметяване на дадена информация. Те се позовават на Пирамидата на ученето, съставена през 60-те години на миналия век в Институт в Бетел. Според нея човешките същества запомнят информацията по следната схема:
5 % от това, което са научили, е от лекции;
10 % от наученото е от четене на книги и и материали;
20 % от аудио-визуални източници;
30% научават и запомнят от демонстрации;
50 % от наученото се е запомнило на база групови дискусии;
75% се научава в процеса на практикуването;
90 % когато предаденото се използва веднага или го преподават на друго лице.
Как учат повечето от нас?
Книги, лекции, видеа – пасивни методи, в които ние сме краен потребител и информацията често влиза през едното ухо и излиза през другото. Идеята тук е, че вместо да напрягате мозъците си да запомните конкретна информация с „пасивни“ методи, трябва да се фокусирате върху активирането ѝ на практика.
Това означава:
– Ако искате да научите нов език, не четете само учебници, а намерете човек, за когото е роден език и общувайте с него. Той ще може да ви даде и най-обективна обратна връзка за това как се справяте.
-Ако искате да влезете във форма, работете с личен треньор, а не гледайте видеа в YouTube.
– Ако искате да се усъвършенствате в някоя насока, не четете материали, а посетете курсове, където веднага ще можете практически да приложите научаваното (например курс за първа помощ; спасителски курс и т. н.