У нас: 10 хиляди развода на година

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

В обществото ни витае усещането, че брачната институция е тръгнала към края си. От известно време в родния ефир се чертаят предимно негативни прогнози за бъдещето на българското семейство. Най-малката обществена градивна единица била в опасност, а статистиката го показвала.

Но ако погледнем отвъд опасенията на социолозите, ще видим, че ситуацията съвсем не толкова ужасяваща.

У нас: 10 хиляди развода на година

У нас за периода 2000 – 2016 г. брак са сключили общо 475 хиляди двойки. Това са средно по 30 хиляди сватби годишно. Спрямо данните за годините от началото на века, в България съществуваше тенденциозен спад на женитбите. Явлението „брачен срив” обаче започна да отминава.

През последните 2 години повече родни двойки са застанали пред венчилото. В интерес на истината, разглеждайки статистическите данни*, в България имаме една традиционна съвкупност от бракосъчетаващи се влюбени, която ежегодно се обновява. Всяка година у нас се сключват най-малко 21 хиляди бракове.

През последните 16 години у нас се появи интересна промяна в сватбените настроения. В най-лошия случай 16,3% от влюбените решаваха да не подписват. Това се случи през 2012 г., когато светът бе откровено истерясал заради едно „предсказание” на маите. Имайки предвид колко е суеверен българинът, „краят на света” със сигурност му се е видял като лоша поличба преди заветното „ДА“.

Коментирайки темата за брака, няма как да не хвърлим око и на данните за разводите. За същия период от време (2000 – 2016 г.), можем да кажем, че за всяка година у нас има по около 10 хиляди развода, най-много от които са след първия брак. Преобладаващите раздели са сред двойки между 30 и 40 години. Статистиката показва още, че спрямо общия брой на разводите успеваемостта на втората женитба е около 90%.

Голямото количество разводи показва единствено, че българинът или се бърка с това в кого се влюбва, или не може да прави компромиси, за да скрепи брака си. Родни брачни реалности За средностатистическия българин сватбата е традиция. Поради това не може да се каже, че брачната институция у нас е умряла. Но тя определено има своите проблеми, които съвсем не са нови. Няколкото фактора, клатещи основите на семейството, са изтъркването на отношенията между съпрузите, безотговорността към брака, изневерите и детинското отношение.

Очаквано или не, най-много разводи има сред съпрузите от възрастова група 40–49 години. Това са приблизително 37% от прекратените бракове. Посочените стойности идват в подкрепа на фактора изтъркване на отношенията, който може би най-често съсипва романтиката.

Разводът при възрастните идва с идеята за ново начало. Преминалите 40-те понякога искат да опитат нещо различно от втръсналото до момента ежедневие. Възможно е и кризата на средната възраст или изневярата да повлияят изборът им за бракоразвод с идея за нови хоризонти.

В общия случай бракът е писмено заявена отговорност, продиктувана от ясната идея за бъдещето. Когато един човек реши да подпише, той би трябвало да го прави с цел да създаде семейство. И тук идва моментът за притеснение. Възможно е известна част от разводите да са причинени от прибързване. Нищо друго не оправдава цифрата 10 хиляди бракоразвода на година.

Отърсвайки се от всичко това обаче, спокойно можем да кажем, че брачната институция у нас е съвсем на мястото си. Хората няма да спрат да се женят, защото това е начинът, по който да заявят любовта си пред обществото. А това, че няколко двойки не са се оженили заради суеверие и са поразбъркали стстистиката през 2012 г., не бива да се взима предвид.

*Всички данни в този материал са почерпени от масивите на Националния статистически институт. 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]