Руският гигант „Газпром“ е получил възможност да избира маршрут за бъдещите доставки на газ в Европейския съюз по втората тръба на „Турски поток“.
Засега се коментира газопроводът Poseidon като основен вариант за пренос на газ през Гърция в Италия. Но по данни на руското издание „Комерсант“ италианската Snam е предложила вместо него да се разшири газопроводът TAP.
Poseidon ще обезпечи доставките на газ от „Газпром“ на юг от Италия, Гърция и България. Но Унгария и Сърбия ще трябва да получават руски газ от север или ще трябва да търсят начин за изграждане на нова тръба през България.
По време на икономическия форум в Санкт Петербург в присъствие на министъра на икономиката на Италия Крало Календо и представител на външното министерство на Гърция Йоргос Ципрас бе подписано споразумение между италианската Edison (Edf) И гръцката DEPA за изграждането на газопровода Poseidon.
Той трябва да доставя руски газ от Турция през Гърция на юг към Италия. За разлика от предишния меморандум (подписан през 2016 г.), тук конкретно е посочено: основният източник на газ за Poseidon – втората тръба на „Турски поток“. Страните се задължават да координират работата по газопровода „в пълно съответствие с действащата правна рамка.“
Мощността на Poseidon не се споменава, но през април министърът на енергетиката Александър Новак говори за около 16 млрд. куб метра газ годишно в надземните части на Гърция и до 12 млрд. куб. метра газ през морската част до Италия. Така тръбата ще е в състояние да поеме газта от втората линия на Турски поток , предоставяйки около 6 млрд. куб. метра газ в Гърция и България (включително чрез междусистемна газова връзка) и 10 млрд. куб. метра – на юг до Италия.
Според информация на „Комерсант“ има и друг вариант: на 1 юни ръководителят на италианската газова Snam Марко Алвера по време на среща с ръководителя на „Газпром“ Алексей Милер предложи за преноса на газ от втората линия на „Турски поток“ да се използва не Poseidon, а разширяването на газопровода TAP. По оценки на Snam това е най-малко половината от цената на Poseidon.
От „Газпром“ не коментират ситуацията. Според източник на изданието ръководството на „Газпром“ има много добри отношения с Edison – „партноьрите първи предложиха Poseidon и да се откажат от него без основателна причина би било погрешно”.
Но през март представител на Edison Елио Руджери заяви, че са нужни две години, за да се подготви проекта и още три да се изгради. Това време не е оптимално за „Газпром“, тъй като втората тръба за „Турски поток“ трябва да е готова през 2019 г. Това означава, че до 2020 г., когато изтече договорът за транзит през Украйна „Газпром“ ще може да получи техническа възможност за доставки на газ през „Турски поток“ само до България и Гърция, но не и до Италия. Източниците на „Комерсант“ обаче смятат, че Poseidon може да се изгради по-бързо. В този случай към Апенините най-вероятно ще бъде предоставен, както и сега, газ през строящият се Северен поток 2.
Първите две страни сега се опитват да предотвратят това развитие, като се предлага да се свърже система на България, Сърбия и Унгария в нов газопровод, клонинг на отменения „Южен поток“, но с не по-малка мощност – около 15 млрд. куб. метра газ. За „Газпром“ строителството на този газопровод, заедно с Poseidon ще разреши проблемите с доставките на Балканите, но за да ги напълни с газ ще трябва да се изгради трета тръба на „Турски поток“.
По мнение на експерти желанието на Будапеща и Белград да получат газ през „Турски поток“ е разбираемо, но не е лесно да се изгради инфраструктура и проблемът едва ли може да бъде решен преди 2020 г.
„Обещахме на ЕС да преговаряме с Украйна за запазване на определени обеми транзит, които могат да отидат в Унгария и Сърбия,“ – казва Алексей Гривач от Фонда за национална енергийна безопасност на Русия. Доставката към тези страни може да бъде организирана през хъб в Баумгартен, Австрия чрез увеличаване на капацитета на Nord Stream от 55 млрд. до 60 млрд. куб. метра годишно.