Риба без лице обитава дълбините на австралийското крайбрежие

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Пътуване на учени по източното крайбрежие на континента цели да проучи неизследваните досега студени дълбини на Тихия океан

 

Риба без лице е само един от впечатляващите и причудливи създания, които бяха открити в дълбоките води край бреговете на Австралия по време на океанско изследване, съобщи БГНЕС.

Пътуване на учени по източното крайбрежие на континента цели да проучи неизследваните досега студени дълбини на Тихия океан. За целта дълбоководни камери, мрежи и сонари са били спуснати на дълбочина до 4 км. под морското равнище.

Ръководителят на изследването Тим Охара заяви, че претърсвания регион е „най-малко изследваната природна среда на планетата“. Той и неговите колеги плават на борда на кораба „Изследовател“, който на 15 май потегли от Северна Тасмания и се насочва към Коралово море.

Сред причудливите създания, открити от австралийския екип, са покрити с шипове червени раци, слепи морски паяци и дълбоководни змиорки.

Особено внимание е привлякла необичайна риба без лице, за която е било съобщено само веднъж преди това от екипа на кораба „HMS Challenger“, плавал край бреговете на Папуа-Нова Гвинея през 1873 г.

„Няма никакви очи или видим нос, а устата й е отдолу“, описва рибата Охара. Съществата, обитаващи подобни тъмни дълбочини, обикновено или няма очи, или произвеждат собствена светлина чрез луминесценция, допълва той.

Любопитството на учените са предизвикали и вид месоядни гъби, които разполагат с миниатюрни, наподобяващи велкро шипчета. С тяхна помощ те улавят малки ракообразни, които след това бавно храносмилат. Тази техника за изхранване се различава от начина на хранене на повечето дълбоководни гъби, които консумират бактерии и други едноклетъчни организми.

По думите на Охара на борда на кораба има 27 учени експерти, според които една трета от откритите в изследвания район водни обитатели са нови видове. Изследването в момента е на половината от пътя си, като се очаква то да продължи още две седмици.

Живите организми на дълбочина от 4 км трябва да се справят с множество неблагоприятни фактори на околната среда като голямо налягане, липса на светлина, недостиг на храна и много ниски температури, което ги кара да развиват свои причудливи начини за оцеляване.

Заради малкото храна, те обикновено са малки на ръст и се движат изключително бавно. Много от тях наподобяват желе и се носят във водата. Други разполагат с най-различни шипове и зъби, с които хващат плячка, дебнейки я на дъното.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]