Старата идея за намаляване на областните центрове отново се обсъжда в ГЕРБ. До края на годината ще бъде внесен законопроект за окрупняване на областите.
Това разкрива в. „Сега“. Медията се позовава на пожелали анонимност депутати, според които вече се работи върху ново райониране.
Административната реформа бе обсъждана при предишното управление на ГЕРБ. Намаляването на броя на областите се налага заради новите условия за целево финансиране от европейските фондове от 2020 г. нататък.
Реформата би трябвало да бъде извършенa от настоящия парламент, ако смята да си изпълни мандата.
Обсъждат се два варианта. Единият е намаляване на областите на 20 или 16. Вторият е запазването на сегашните, като обаче се ограничат функциите на техните администрации. Те ще са основно контролни, а над тях ще се утвърдят седем района на планиране, управлявани от губернатори.
Стара идея е и намаляване на броя на общините, но народни представители от управляващото мнозинство заявиха, че в момента това не се обсъжда.
Факти.бг припомня, че съществуващите днес 28 области са образувани през 1999 г. с президентски Указ № 1 от 5.01.1999 г. за утвърждаване границите, административните центрове на области и общини, включени в тях.Документът е публикуван в „Държавен вестник“, бр. 2 от 08.01.1999 г..
Те съвпадат с окръзите, съществували от 1959 г. до 1987 г., в голяма степен по граници и напълно по административни центрове като Михайловград е преименуван на Монтана, а Толбухин на Добрич.
Съгласно чл. 142 от Конституцията на Република България областта е административно-териториална единица за провеждане на регионална политика, за осъществяване на държавно управление по места и за осигуряване на съответствие между националните и местните интереси.