Нова технология в строителството – български патент

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Нова строителна технология разработват български учени и вече са патентовали нитробетон.

Според екипа той е 30 процента по-евтин за изолиране и 4 пъти по-лек. Българските учени около Румен Стоянов  работят вече 5 години. С тази технология се възстановява паметника на Бузлуджа, построени са няколко къщи в Хитрино, използва се за къщи в Испания и Мароко. Ще се използва и за да спира лавата на вулкана Етна. Подробностите разказва за Радио Варна един от хората в екипа – Цветан Митков.

Как се нарича тази нова технология, която сте патентовали и която вече се прилага в строителството?

Технологията се нарича нитробетон и се основава на използването на полимери, които усвояват атмосферния азот, който влиза в циментовия разтвор. Тя има идеалната шумо-,  термо- и влагоизолация и така разходите за отопление ще бъдат по-малки. Конструкцията на сградата е много по-лека.

Какви са доказателствата за тези предимства?

Постиженията на самата технология при експериментални условия. 3-сантиметра замаска от нитрон от вътрешната страна на стената играят ролята на 12 –сантиметра изолация със стиропор.

Кой стои в основата на тази разработка?

Това е българин, той е от Плевен и се казва Румен Стоянов. Той е създал още в ранните си години и технологията за сирене „Дунавия”. Автор е на патента за топлите дрожди, с тях се прави кисело мляко по цял свят.

Къде вече по света е използвана технологията на нитробетона?

В Испания има построени над 40 къщи. В България се строи в Кърджали. Прави се ремонт на „Чинията” на Бузлуджа. Вероятно по същата технология ще се строи един от небостъргачите в София.

За да се намалят разходите за отопление е необходима 3 сантиметра от замаската нитрон, която е по-добра от конвенционалните.

Защо?

Защото в състава има азот, а той е прекрасен изолатор. Консистенцията на нитрона  е съставена от вода, полимер – азотен агент, перлит и заместител на варта, пак наша патентована технология.

Доколко е безопасно и няма риск за здравето?

Самата технология е биотехнология. Копира се природата. Самият полимер извлича атмосферния азот по биологичен начин. Изградено е на базата на кератина – това, което изгражда ноктите и косата.

Снимка

В Бургас вече използвате технологията…

Строим сглобяеми къщи за Мароко, които се пренасят с контейнери. В Хитрино има няколко къщи, които са построени с нитробетон. 30-процента е по-евтина сградата и 4 пъти по-лека.

А влагата?

Технологично е необходимо 3 дни, за да изсъхне мазилката. След това тя не пропуска влага. При разбъркване на мазилката се получават балончета – като аеро шоколад. Това е перфектната изолация, защото дава обем с присъствие на азот, който е един от най-добрите .

Нитробетонът издържа ли на пожар?

До 2 600 градуса издържа. Специална замазка използваме в пещи за горене, за изпитания….

Каква гаранция давате на такива сгради?

Азотът  не позволява да има химични или други изменения във времето, даваме поне 50 години.

Това патентовано ли е вече?

Сертификатите за качество ги има… В Италия направиха изпитания, защото се наложи да се изградят стени за отклоняване на вулкана Етна…

Четирима човека могат да направят къща от 35 квадрата с покрив и инсталации за 21 дни. Машините и помпите също са български патент. Могат да се строят пътища, замазки за химически заводи…

Има интерес за откупуване на този патент. Това се случи с голяма фирма от Турция, за Саудитска арабия….

Източник: БНР

[elfsight_social_share_buttons id="1"]