Тазгодишната Европейска имунизационна седмица поставя фокуса върху повишаването на имунизационния обхват сред хората с цел създаване на колективен имунитет срещу социално-значимите заразни заболявания.
На фона на съществения прогрес в контрола на ваксино-предотвратимите заболявания през последните пет години ясно се забелязва задържане и дори намаляване на обхвата за първи път от няколко десетилетия.
“Трябва непрекъснато да поддържаме яснота в общественото съзнание за важността на имунизациите за нашето здраве”, заявява д-р Сузана Джейкъб, директор на Европейското регионално бюро на Световната здравна организация.
На проведения семинар в Боровец по повод Седмицата на ваксинопрофилактиката присъстваха водещи национални експерти като проф. д-р Тодор Кантарджиев, проф. д-р Татяна Червенякова, проф.д-р Пенка Переновска, проф. д-р Мира Кожухарова, проф. д-р Йорданка Стоилова, доц. Андрей Галев, доц. Димитър Шаламанов, д-р Валери Цеков, д-р Радосвета Филипова, д-р Анета Попиванова, д-р Иван Вецев, д-р Теодора Тодорова и др.
В началото д-р Цеков подчерта, че “въпреки успехите на имунизацията и намаляването почти наполовина на детската смъртност под 5-годишна възраст напоследък срещаме все по-често, без значение дали е развиваща се или развита страна, групи от населението, които са останали без имунизационно покритие.
Една от последните статистики на СЗО сочи, че в Европа 650 000 деца всяка година остават извън обхвата на имунизационните програми”. Като една от причините според него е това, че “може би вече се чувстваме достатъчно сигурни. За толкова години без сериозни епидемии от инфекциозни заболявания и висока смъртност хората започнаха да смятат, че тези болести вече ги няма”.
Тезата за заболяемостта като критерий за качеството на здравната система и работата на медицинските специалисти разгърна проф. д-р Йорданка Стоилова. Именно ефективните ваксини могат да бъдат трайно действаща причина за моделиранието на броя заболели от дадена инфекциозна болест.
Проф. д-р Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести, подчерта, че мерките срещу епидемия се взимат не по време на нея, а преди това, за да избегнем драстичността.
По повод регистрираните случаи на морбили в Пловдив тази година около 60% от децата са до 1-годишна възраст, което не говори за ниско ваксинационно покритие, защото ваксината се слага на 12-месечна възраст на бебето.
“Българката трябва да се научи да пази детето си от излишни контакти в този прериод от време. Освен това почти всички изследвани деца, които са над 1-годишна възраст, имат антитела за морбили, следователно са ваксинирани, което е добре, но не трябва да ни успокоява. В предепидемична обстановка сме по отношение на морбили и акцентът е да няма неваксинирано дете до 6-годишна възраст”, коментира още проф. Кантарджиев.