Осем от десет македонски граждани виждат враг в някоя от съседните държави.
На въпрос доколко добросъседските отношения са важни за Македония 58,4% отговарят, че те са много важни. Това показват резултатите от анкета на телевизия Телма и Македонския център за международно сътрудничество, проведена по телефона в периода от 27 юни до 3 юли върху представителна извадка от 1000 души.
Македонските граждани имат най-големи симпатии към Сърбия, като 44,3 процента са отговорили, че тази съседка е най-приятелски настроена към Македония, показва анкетата.
Много по-малко имат такива чувства към Албания – 14,8% и България – 11,2%.
Не са малко онези /17,9%/, които са на мнение, че нито един съсед не е приятелски настроен към Македония, отбелязва Телма.
На въпрос коя съседка е най-неприятелски настроена към Македония 59% са отговорили, че това е Гърция.
Само 3,1% смятат България за най-неприятелски настроена към Македония съседка.
На въпрос какво пречи за по-интензивното сътрудничество между Македония и България 30,5% са отговорили, че това са теснопартийните интереси на лидерите на двете страни. Почти идентичен е процентът на хората, които смятат, че пречка е различното тълкуване на историята. Онези, които са на мнение, че с България съществува историческо неприятелство, са 24%.
Цели 80,2% обаче са отговорили, че е изключително важно да се подпише договорът за добросъседство с България.
Анкетата сочи още, че гражданите имат най-малко предразсъдъци към България – 4,7%, а най-много предпразсъдъци имат по отношение на Гърция – 41,5%, след това към Албания – 21,5%, а към Косово и Сърбия – около 7%. Те най-добре познават историята и културата на Сърбия – 47,4%, след това на Албания – 16,5%, на България – 8,3%.
13,7% от анкетираните са отговорили, че не познават историята на нито една съседка на Македония, пише БТА.
Изявлението, че „всички страни в региона в значителна степен споделят обща история и култура“ е възприето позитивно от 41,6%, а негативно от 58,3% от анкетираните.