Руската столица Москва е най-големият град в Европа.
Всъщност, тя е толкова голяма, че превъзхожда по население голяма част от държавите по света.
Със своите 12 млн. жители, градът е в Топ 10 най-населените в света. Обитателите му са повече от гражданите на Норвегия и Швейцария. Или от тези на Португалия и Естония, както и на Финландия и Дания. Да не споменаваме България.
Разгадайте с нас 10 тайни на руската столица:
Всички сме чували колко невероятно е московското метро. То се ползва от около 9 млн. души на ден. 12-те му линии са с дължина от 310 километра.
Разполага с 82 станции и почти 10 000 мотриси, които в най-натоварените часове се движат през 90 секунди.
Малко хора обаче знаят, че има друга тайна метро мрежа. Наричат я Метро-2. Смята се, че тя свързва серия от военни бункери с Кремъл и други стратегически съоръжения.
Разбира се, няма официално потвърждение дали тя съществува.
Руската столицата попада в топ 3 на градовете с най-много милиардери в света.
Тя е изпреварена само от щатския Ню Йорк и китайския мегаполис Хонконг. В първият живеят 97 души със състояние над милиард, а във втория – 79.
Москва може да се похвали със 73 милиардери, които притежават общо състояние от 297 млрд. долара.
Голяма част от тях, включително Роман Абрамович, живеят в Заречие – бившо работническо село, което днес е квартал на богатите.
По време на дългата си история Москва е изгаряла безброй пъти. Тъй като къщите в миналото са предимно дървени, огънят се разпространява много бързо и покрива целия град в рамките на няколко минути.
През 1737 г. е един от най-силните пожари. На 29 юни 1904 г. градът пък преживява истинско торнадо, което унищожава няколко близки села (в рамките на днешна Москва) и изкоренява вековните дървета в района на Соколники.
През 2013 г. едно от най-силните земетресения в историята на Земята, разклаща Москва. Трусът с магнитуд 8.2 по Рихтер и се усеща в цяла Азия и части от Европа.
Катедралата „Успение Богородично“ в Кремъл е най-старата оцеляла сграда в Москва. Към днешна дата тя е на 538 години. Построена на 12 август 1479 г.
Кремъл – най-голямата средновековна крепост в света, е исторически комплекс в центъра на руската столица, обявен за един от най-красивите президентски дворци на планетата.
Сградата, каквато я познаваме днес, е построена от италианци. Когато през XV век стените и храмовете му се разпадат и се нуждаят от ремонт, руските архитекти не успяват да се справят с този проблем.
Така Иван III кани чужди експерти в Москва, под ръководството на които са построени нови храмове и стени.
Първоначално бял, Кремъл е пребоядисан в червено след Октомврийската революция, когато столицата на страната е върната в Москва от Петроград.
Най-дългата река в Европа е Волга. Тя се простира на 3690 км и има повече от 200 притока. Ако те се броят, дължината й скача на невероятните 357 000 км.
Москва е свързана с Волга с канал. Наречен канал Москва, той свързва реките Волга и Москва. Открит на 15 юли 1937 г., той е построен за четири години от затворници от ГУЛАГ.
Дължината му е 128 км, а чрез него руската столица има връзка с 5 морета – Бяло море, Балтийско море, Каспийско море, Азовско море и Черно море.
Руската столица може да се похвали с повече от 3 500 исторически улици, алеи, булеварди, магистрали и бързи пътни артерии.
Една от най-старите от тях е улица Арбат. Тя е на 520 години.
Молочный переулок пък е в топ 10 на улиците с най-скъпи имоти в света. Тук квадратен метър струва 30 500 долара на квадратен метър.
Най-скъпата московска улица, на която може да се наеме имот, пък е Столешников. Ако искате да откриете бутик там, ще трябва да се разделяте с по 3 950 евро всеки месец.
Парк Измайлово е един от най-големите градски паркове в света. Той се простира на 15.34 кв. км, или 1534 хектара.
Смята се, че е шест пъти по-голям от Сентръл парк в Ню Йорк и 30 пъти по-голям от друга известна московска забележителност парк „Абрамцев“.