670 хил. тона храна се разхищава в България

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Не е логично бизнесът да внася ДДС за дарени продукти.

На базата на европейски изследвания около 670 хил. тона са храните, които се разхищават в България. Храната се разпилява по различни причини, но може да бъде спасявана и преразпределяна, ако достатъчно рано ѝ бъде обърнато внимание.

Това каза Цанка Миланова от Българската хранителна банка в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Тя гостува в ефира на телевизията, заедно със Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопроизводителите, за да коментират дали е нужно отпадането на ДДС върху дарената храна и какъв трябва да бъде контролът на държавата.

„Законовата промяна на ДДС би било добра предпоставка бизнесът да подхожда различно към излишната храна“, каза Миланова.

По думите на Присадашки за бизнеса са най-важни икономическите параметри: „Според сегашното законодателство в България, при всяко дарение на храна, дарителят е длъжен да внесе данък ДДС, въз основа на на производствената цена на продукта. Затова масова практика е даренията да се правят анонимно, защото едно анонимно дарение има по-добър икономически резултат, отколкото ако бъде афиширано“.

В новия закон ще бъде дадено за пръв път определение за „хранително банкиране“, каза още Миланова.

„Световният опит е показал какво е работещото и полезното. Ще има механизъм за бързо спасяване на храна, която е излишна. Не е логично бизнесът да понася допълнителна загуба от дарения“, каза Присадашки.

Източник: http://www.dnes.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]