Водач, който управлява превозна средство с установен алкохол в кръвта над 0,5 до 0,8 промила ще се лишават от правоспособност за 6-месечен срок.
„За“ промените гласуваха 75 народни представители, „против“ – 0, „въздържали се“ – 5, с което те бяха приети.
С лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина се наказва водач, който ги управлява с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско изследване или с техническо средство.
Водач, установен с над 0,8 промила до 1,2 промила алкохол в кръвта, ще се наказва с лишаване от правоспособност за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв. При повторно извършване на нарушението лишаването от правоспособност ще варира за срок от една до три години и глоба от 1000 до 2000 лв.
При отказ за извършване проверка с техническо средство за установяване на употребата на алкохол същият се наказва с лишаване от правоспособност за срок от 2 години и глоба от 2000 лв.
С лишаване от право на управлява МПС за срок от 12 месеца и глоба 3000 лева ще се наказва водач, който организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата отворени за обществено ползване. За повторно нарушение наказанието е лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 години и глоба 5000 лева.
С лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца и глоба 1000 лева ще се наказва водач, който се движи в платното за насрещното движение по автомагистрала или скоростен път.
С глоба до 500 лв. и отнемане на книжката от 6 до 12 месеца ще се наказва водач с нерегистрирано превозно средство или с регистрирано, но без регистрационен номер, решиха още депутатите.
Народните представители приеха още новият водач да получава 2/3 от максималния брой контролни точки, а оставащите 1/3 контролни точки получава след придобиване на 24 месеца стаж като водач на моторно превозно средство.
Според приетите промени стажът като водачи се зачита от датата на връчване на свидетелството за управление на моторно превозно средство от съответната категория, която е необходима за придобиване на по-висока категория. Времето, при което водачът е бил лишен от правото да управлява моторно превозно средство, не се зачита за стаж.