57% биха гласували сега за членство на България в ЕС

57% от българите, участвали в проучване през май, биха гласували за членството на страната ни в ЕС, ако има референдум, подобен този като във Великобритания.

24 процента – биха били против, а 19 процента – не знаят каква ще бъде позицията им.

Това показват данни от проучване на института “Отворено общество”, представени от Марин Лесенски – програмен директор в организацията, на дискусията “Европа след Брекзит, или за бъдещето на интеграцията в ЕС”, организирана от Европейския съвет за външна политика – София.

Има обаче неблагоприятна тенденция в подкрепата на членството ни в ЕС – тя намалява от близо 70% през 2013 г. до 57% през 2016-а. Увеличава се делът на хората, които искат България да излезе от ЕС – от 14 на 24% през 2016 г., показва проучването, данни от които цитира БТА.

Българите продължават да имат много високо ниво на доверие в европейските институции – три пъти повече, отколкото в българските, показват още данните.

22 процента от участвалите в допитването обаче нямат доверие нито на едните, нито на другите.

Според проучването 22% биха гласували за партия, която иска излизане от ЕС, а 58% не биха гласували за такава партия.

Лесенски констатира, че след референдума във Великобритания в ЕС ще има консолидация около еврозоната и “Шенген” и той смята, че за България е добре да засили своите усилия за членство.

Според европейско проучване страните-членки искат “Шенген” да продължи да съществува. Други данни показват, че ако “Шенген” спре да съществува, загубите ще бъдат около 470 млрд. евро до 2025 година.

Страните имат различни типове мотивация в подкрепа на “Шенген” като свободното движение на хора, икономическите и търговските отношения, отбеляза още Лесенски.

75% от българите виждат най-голяма полза от членството в ЕС именно в свободното движение на хора, стоки и услуги при средно 55% за ЕС като цяло, посочи още той.

Председателят на парламентарната комисия по външна политика Джема Грозданова смята, че с излизане на Великобритания от ЕС Съюзът губи балансьора в решенията, които се взимат от страните-основателки. Тя обаче смята, че в крайна сметка Брекзит няма да има.

Грозданова не смята, че в момента темата за членството на България в “Шенген” е на дневен ред. Тя припомни позицията на страни като Холандия, която обвързва членството ни с два последователни положителни доклада на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка. Тоест, според Грозданова, се очаква политическото решение, което все още не се взима.

Следвайте ни в социалните медии