В разговор с колега, шефа, с някого, който харесваме или в ситуация със събеседник, когото не познаваме добре, винаги искаме да оставим добро впечатление за себе си.
Професорът по психология в University of Brown Йоахим Крюгер е убеден, че социалното поведение се управлява от два основни мотива.
Първото е желанието да се разбираме един с друг, защото социалната изолация е опасна за човека. И второто е желанието да защитите своя статус в групата.
И тези мотиви постоянно си противоречат. Кои наши действия могат да ни помогнат да осъществим тези два мотива, правейки добро впечатление? Повече вижте в галерията ни.
Поддържайте добър зрителен контакт
Погледът играе решаваща роля в разговора. В края на краищата, това ще ви помогне да видите каква е обратната връзка в даден момент.
За да направите добро впечатление на събеседника си е важно не само да слушате какво говори, а и да го гледате, да поддържате контакт с очите. Но тук основното не е да прекалявате, а да го направите правилно.
Специалистите препоръчват да не фокусираме погледа си върху определена част от лицето само в очите, само в областта на носа или устата.
Обърнете внимание на позата на тялото ви
Според психолози позицията на тялото ни оказва голямо влияние върху това как се чувстваме.
Ето защо е важно, когато разговаряме да се изправим, да държим ръцете си отворени, да покажем на събеседника си, че сме приятелски настроени, но в същото време и самоуверени.
Ако общувате прегърбени, събеседникът веднага ще почувства превъзходство над вас във всеки един смисъл.
Не прекалявайте с мимиките
Друг начин да спечелите доверието на събеседника са мимиките или имитацията. Важно е да забележите малките нюанси и случайно да ги повтаряте.
Най-често правим тези неща на подсъзнателно ниво. Когато събеседникът оправя косата си, почесва бузата си или сменя позата на седене, ние след известно време също го правим.
В изследване учени са установили, че мъжете смятат за по-съпричастни и като цяло по-интересни тези жени, които по време на разговора повтарят някои от техните движения.
Но всичко трябва да се случва съвсем естествено. Кимването, усмивката, други мимики, показват, че следите думите на другия, че сте част от разговора.
Назовете събеседника си по име
Ако искате да направите добро впечатление на човека с когото разговаряте, обърнете се към него по име, особено ако се познавате отскоро или рядко комуникирате.
Това показва на другия човек, че комуникирате директно с него. Този жест предразполага събеседника, но и помага на вас да запомните по-добре името му.
Подайте нещо топло в ръцете
Предстои ви разговор с колега, клиент, направете му чаша топла напитка и му я подайте в ръцете.
Учени са установили, че хората са склонни да мислят положително за другите, когато ръцете им са топли. Чаша кафе, топъл шал или пуловер, не само ще ви помогне да забележите нещо добро в хората, но и други ще видят най-доброто във вас.
Източник: az-jenata.bg