400 милиона лева не стигат – Къде са тези пари?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

По думите на омбудсманът Мая Манолова стана ясно, че независимо, че средствата за здравеопазване са повече тази година, проблемите също са повече.

„400 милиона лева повече са за здравеопазване, а проблемите са повече. Къде са тези допълнителни пари? Оказва се, че лимитите на болниците не са се променили, а клиничните пътеки са по-скъпи“, изтъкна Мая Манолова.

Тя обясни, че към момента болниците са изработили около 150 милиона лева, които не са изплатени.Манолова иска реформи в системата.

„Доволни са само от министерството на здравеопазването. Има 12 лечебни заведения, които са обявили започване на процедура по несъстоятелност, заради неизплатени с месеци заплати. Повечето от тях са общински. Може би допълнителните пари отиват за лекарства“, предположи омбудсманът.

Манолова акцентира, че България е единствената държава в света, в която броят на медицинските сестри е по-малък от този на лекарите.

Медиците от Ловеч и днес блокират пътя София-Варна.

Припомняме, че четвърта неделя подред те блокираха движението по главния път София-Варна.Те заявиха, че в обещанията на премиера виждат поредния кредитор на болницата в Ловеч.

По-късно вчера в отговор на протеста от Министерството на здравеопазването съобщиха, че до края на идната седмица ще бъдат изплатени възнагражденията на работещите в МБАЛ Ловеч. За целта държавата ще отпусне безлихвен кредит на здравното заведение.

Премиерът Бойко Борисов още миналата седмица разпореди да се изплатят заплатите на лекарите от двете болници. Тогава Борисов заяви, че е възмутен от това, че лекари в двете областни болници са оставени без заплати от месец февруари.

Премиерът поиска от здравния министър Кирил Ананиев първо да изплати заплатите на служителите и след това „… си правете реформите“.

На 21 май министър-председателя разпореди да се изработи механизъм, който да гарантира редовното изплащане на заплати на медиците и персонала в болниците във Враца и Ловеч.

Премиерът Бойко Борисов разпореди на Ананиев и финансовия министър Владислав Горанов да предложат такъв механизъм, въпреки наложените от кредиторите запори на лечебните заведения.

Премиерът също така увери, че служителите от болниците в Ловеч и Враца ще продължат да работят и заплатите ще се плащат и то навреме.

Въпреки всички тези обещания и нареждания на премиера, медиците продължават протестните си действия.

„Парите са обещани, към момента не са изплатени. Сдобихме се с още един кредитор“, споделят недоволстващите.
Омбудсманът коментира и темата с българите, обвинени в трафик на хора в Гърция.

„Държавата е длъжна да помогне. Първият проблем е в българското законодателство, които позволява да се кара с чужд талон“, обясни Манолова и допълни, че новият собственик има един месец да смени талона и да извърши пререгистрация на превозното средство.

Според нея е нужно да се налагат големи глоби за тези, които не прехвърлят автомобила в едномесечен срок. Вторият проблем е, че гръцките власти не признават български официални документи.

Заради пропуск в наредбата за регистрация на автомобили обвиняват българи за трафик в Гърция

„Има български гражданин в ареста в Лом на 70 години, който е продал автомобила си преди няколко години и е подсъдим в Гърция за трафик на хора.

Настоях пред външно министерство да се направи среща на най-високо ниво. Ще сезирам европейските институции, ако Гърция не вземе отношение. Едно българско семейство е заложник в гръцки хотел заради едно продадено ремарке“, каза Манолова.

Тя взе отношение и по въпроса с протестиращите розопроизводители. По думите й не е редно случващото се.

„Наистина са им извити ръцете на малките розопроизводители“, категорична е Манолова. Там има толкова млади хора, които инвестират труд, средства в това. Те трябва да бъдат подкрепени, отсече омбудсманът.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]