Изучаването на нови градове винаги е удоволствие, но когато тези дестинации са с цвят на изумруди и бонбони, чувството е неописуемо.
Страните по света са дом на градове, които са премахнали практическото в полза на забавлението, било то заради артистичен облик, любов към културата или холивудска печалба.
Вижте четери от най-цветните – и най-невероятни – градове в света:
Бурано, Италия
Лесно е да откроите венецианския остров Бурано от морето. Ярките му къщи изпълняват ролята на фар – каквата всъщност в миналото е била и целта на разноцветната боя.
Легендата разказва, че местните рибари започнали да боядисват домовете си в ярки цветове – оранжеви, червени, жълти и лилави – за да ги виждат, когато търсят пътя към дома.
Днес тази практика е превърната в закон – ако живеете на острова и искате да смените цвета на дома си, трябва да поискате разрешение от правителството, което ще определи как да го боядисате.
Бо-Каап, Кейптаун, Южна Африка
Преди известен като квартал Малай, ярките сгради в Бо-Каап го отличават от по-традиционните жилищни структури на Кейптаун.
Джамиите и домовете в историческия мюсюлмански квартал са ослепителна дъга от свежи и ярки нюанси.
И докато кварталът е един от най-старите в града – датира от 16 век – жителите едва наскоро започват да превръщат домовете си в цветни платна.
Вилемстад, Кюрасао
Ослепителните цветове, които украсяват столицата на този карибски остров, произтичат от малко вероятен източник-главоболия.
Според местната легенда, през 1800 г. губернаторът на холандската колония решава, че бялото му причинява мигрена. Той издава указ, според който сградите могат да бъдат боядисвани във всички други цветове, но не и в бяло.
Днес този цветен град е почти напълно запазено холандско колониално търговско селище с място в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО – и перфектния фон за ваканционни снимки.
Джодхпур, Индия
Синият град на Индия, затънал в западната част на Раджастан, е колоритно напомняне за кастовата система в страната. В миналото Браминс, така наречената Горна класа, боядисва домовете си в кралския нюанс на синьото, за да се разграничи от къщите на долната класа.
С течение на времето този ефект се разпространява из целия град. Дори Форт Мехенергарх получи солидна доза синьо.
Цветът обаче е популярен не само заради традицията. Химическият състав на синята боя е добра защита срещу термити. Освен това той пази домовете от пламтящото слънце.