На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на бащата.
Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня.
В повечето страни Денят на бащата е светски празник. Той съществува навсякъде по света, но се отбелязва на различни дати.
На църковния празник Събор на Пресвета Богородица денят след Рождество Христово 26 декември, се чества паметта на Свети Йосиф, на св. цар Давид и на св. Яков. Денят е обявен за официален празник от 36-ото Народно събрание на 10 декември 1991 г.
По решение на Второто национално общо събрание на съюза „Ние жените за достойнство и равенство“ (28 март 1997) църковният празник на Свети Йосиф Обручник, се отбелязва като празник на бащата. За първи път е отбелязан през 1997 г.
Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф 19 март и така се отбелязва в Италия, Испания, Португалия, Белгия. В Аржентина, Великобритания, Венецуела, Еквадор, Зимбабве, Индия, Ирландия, Канада, Китай, Колумбия, Коста Рика, Куба, Малайзия, Малта, Мексико, Пакистан, Панама, Перу, Филипините, Сингапур, Словакия, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Чили, Швейцария, Южна Африка и Япония Денят на бащата се отбелязва през третата неделя на юни.
В Русия път празникът се чества на 23 февруари – Ден на защитника на отечеството, военен празник, считан от мнозина за ден на мъжа.