22 взрива на газови бутилки са избухнали само за първото шестмесечие. Двама души са загинали, а петима са тежко ранени. Инцидентите с газови бутилки зачестяват.
За това предупредиха на специална пресконференция от Агенцията за метрологичен и технически надзор.
От там призоваха потребителите да не пълнят битови бутилки на газостанции за автомобили, което е абсолютно забранено.Това е основната причина за инцидентите, тъй като там бутилките се препълват и не се оставя свободен обем в тях.
Неправилната експлоатация на уредите е втората причина за инцидентите. Хората масово използват уреди за външна употреба в затворени помещения. При изгасване на пламъка обаче, помещението се изпълва с газ и най-малката искра взривява жилището.
„За съжаление изненадите и творчеството на потребителите в лошия смисъл са ежедневни. Битови газови бутилки се свързват към газови уредби, използване на заварени в домашни условия газови бутилки, маркучи за напояване се използват за свързване на котлони с газови бутилки. Пълно неглижиране на риска, а той е огромен. Почти всяка седмица имаме взрив„, заяви директорът на агенцията инж. Стефан Цанков, цитиран от БНТ.
Той бе категоричен, че инспекторите от агенцията ще бъдат безкомпромисни към газовите станции и ще им налагат максималната санкция от 5000 лева, както и ще ги запечатват, ако пълнят неизправни бутилки.
„Това са едни подвижни бомби и ако не се разбере, тенденцията с инцидентите ще продължи”, каза още Цанков.
За първите 6 месеца на годината са наложени глоби на нарушители за над 50 000 лв. Проверени са над 1100 газ станции и пълначни на газови бутилки. Заради нерегламентирано пълнене на битови газови бутилки са запечатани и 11 автомобилни газостанции. В други 14 пълначни станции са открити несъответствия.
Експертите съветват:
- Да купуват технически изправни газови бутилки, което се обозначава с година и месец на преминалия технически преглед на табелката;
- Бутилката да няма външна видима корозия и/или деформации;
- Периодично да проверяват бутилката при специализираните органи;
- При техническа неизправност, незабавно да извършат подмяна на бутилката с технически изправна;
- На всяка бутилка трябва да е трайно нанесено името на фирмата;
- Важно е да се знае, че голямата бутилка има максимален обем за пълнене 13 килограма или 27 литра, а малката 7 килограма или 15 литра.