20 години по-късно, Жан Виденов още мълчи

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Вече 20 години бившият премиер на България Жан Виденов отказва да говори за политика. Най-младият министър-председател поема кормилото на държавата през 1995 година, когато е само на 35. Управлява 24 месеца и 17 дни (25 януари 1995-11 февруари 1997 година).

Според негови противници, некомпетентната финансова политика на правителството му довежда страната до тежка икономическа криза. Привърженици на Виденов обаче обясняват фалита на банките с тяхното източване по време на кабинета на Любен Беров и на лошата политика на БНБ по отношение на лева.

Докато Жан Виденов е премиер, изтича отсрочката за отлагане на погасяването на лихви по външния дълг, сключена от кабинета на Филип Димитров. Пловдивчанинът не успява да договори нова, като същевременно България е неспособна да продължи плащанията по дълга.

Това води до спад в кредитния рейтинг на страната. През есента на 1996-а и зимата на 1997-ма България изпада в тежка политическа и финансова криза. Периодът се помни като „Виденовата зима“.

Между 21-23 декември 1996 година на извънреден конгрес на БСП Жан Виденов подава оставка като министър-председател и като лидер на партията. За председател на партията е избран Георги Първанов, а Виденов се оттегля завинаги от политическата сцена.

И до днес той не обелва и дума за това как възникна кризата с банките и как изведнъж бе преодоляна след идването на правителството на СДС начело с Иван Костов. Истина ли е, че стотици милиони са изнесени от страната в навечерието на 1996 година, за да си даде оставката той?

Истина ли е, че без обратно вливане на стотици милиони няма как да е била преодоляна кризата с долара? Имало ли е изкуствено създадена инфлация, кой и как обърна процесите? Въпроси, на които вече 20 години няма отговор. Или по-скоро отговорите са отдавна известни на хора като Жан, но умишлено се премълчават.

През 2012-а в интервю пред Кеворк Кеворкян Жан проговори с половин уста. Тогава обясни, че пътят на България е бил предопределен през 1990 година от неразумните икономически решения на Луканов – мораториум върху дълга, плаващ курс на лева и лицензиране на банките.

Кризата е дошла съвсем закономерно няколко години по-късно. Виждайки хаоса в държавата, Виденов сам подал оставка. БСП можела да сложи друга, по-компромисна фигура на негово място, но предпочела договорка със СДС. Договорката била, че сините вземат властта, но опъват политически чадър над червените. Иван Костов се съгласил и след изборите спазил обещанието си. “На „Позитано“ искаха гаранция, че няма да ги пипне, и я получиха”, каза Виденов.

След като се отказа от политиката, Жан Виденов се отдаде на научна дейност. Преподавател е в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт. През 2015 година стана доцент доктор и е главен секретар във вуза. Продължава да живее в панелен апартамент на ул. „Вук Караджич“ в Пловдив.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]