20 000 тира карат из страната по галоши

Майстори къртели дъски от падналата сграда на “Алабин”.

Работници къртили дъски и дюшеме от сградата убиец на ул. “Алабин” 39 преди нейното падане, казаха в Софийския градски съд охранители, които са пазели постройката. Тя се срути на 19 септември 2006 г. и уби две момичета, съобщи в. „24 часа”.

Преди два месеца делото срещу собственика на сградата Георги Кирчев и още трима тръгна в съда. Според двамата пазачи част от дървения материал отивал във вилата на един от колегите им.

Труд

България в компютрите на терористи в Мосул

При бойните действия за освобождаването на иракския град Мосул от “Ислямска държава” са открити компютри с информация, че се подготвя поредица от атентати в няколко държави, сред които и България. “Разбра се, че и ние заедно с Русия, Франция, Германия, Турция и Италия сме в пъклените планове на терористите”, заяви за “Труд” бившият шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров. Сигурен източник от тайните служби потвърди думите му, че тази информация не бива да се подценява.

Стандарт

Слагат таван на такса „юрисконсулт”

С промени в Гражданския процесуален кодекс ще се сложи таван на таксата „юрисконсулт”. Това решиха депутатите от парламентарната Комисия по правни въпроси, като на заседанието й присъства и омбудсманът Мая Манолова. Съдът ще преценява какъв да бъде размерът на възнаграждението на юрисконсултите по Закона за правната помощ, за да не се плаща за дълг от 20-30 лв. сума от 300-400 лв., както е по досегашния ред.

Монитор

20 000 тира карат из страната по галоши

Около 20 000 тира бродят из пътищата на страната по галоши – с изтъркани гуми и без вериги. Това е общата бройка на камионите, които работят в сивия сектор – т.е. нямат нужните разрешителни да извършват превоз и съответно в масовия случай не покриват законовите изисквания. Това научи „Монитор“ от председателя на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов.

По думите му това са обикновено тирове, които превозват товари във вътрешността на страната, например камиончета, които пътуват от Смолян до Пловдив, да речем. Според него там нещата не са като хората, като обикновено става дума за собственик с един камион или две по-малки превозни средства.

Сега

Много данни за корумпирани политици – нула разследвания

Прокуратурата разполага с много данни за високопоставени корумпирани политици, но няма нито едно разследване. Държавното обвинение не действа в ключови моменти. Делата срещу силните политически фигури у нас се разследват в зависимост от успеха им на изборите. Това са най-скандалните констатации на независимата европейска ревизия на българската прокуратура според обобщения доклад, оповестен от Министерството на правосъдието. В анализа се препоръчва да се направят цялостни разследвания на скандалите с подслушване, в които беше намесен премиерът Бойко Борисов, както и да се създаде независимо звено по румънски модел, което да разследва корупцията.

Дума

Плевнелиев наруши Конституцията

След провала на Реформаторския блок да състави кабинет в това НС, Росен Плевнелиев реши да пренебрегне разписанията в Конституцията и отказа да състави служебен кабинет. “Няма да назнача трето служебно правителство. С две служебни правителства за месец ще станем за смях”, заинати се той. Президентът обеща да разпише “на секундата” кабинет, предложен от новоизбрания държавен глава Румен Радев.

Валери Жаблянов от БСП се възмути, че без основания в Конституцията Плевнелиев създава хаос, водейки безпринципни политически преговори и договорки. Лидерът на АБВ Георги Първанов припомни, че в чл. 99, ал. 7 от Конституцията е изрично записано, че в случай на несъставяне на кабинет президентът е длъжен да свика и организира служебно правителство.

Капитал дейли

“Дънди прешъс металс” откри още злато в Челопеч

“Дънди прешъс металс” е открила нова зона с високо съдържание на медно-златна минерализация в мината си в Челопеч. Това стана ясно от съобщение на канадския собственик Dundee Precious Metals (DPM). Откритието е направено в рамките на програмата на компанията за развитие на ресурсите. Като част от концесионните си договори всички добивни дружества правят проучвания, които често увеличават запасите им.

Следвайте ни в социалните медии