НАСА предупреждава за Апокалипсис

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Още преди няколко години през 2015 г. НАСА съобщи, че нивото на океаните на Земята нараства по-бързо от очакваното. Според техните учени, през следващите десетилетия океаните ще се повишат поне на метър и половина. Подобно покачване на световното морско равнище ще доведе до катастрофални последици, като милиони хора ще загубят домовете си. Но ако тенденцията продължи, полярните шапки на планетата и всички ледници ще се стопят. А ако целият този лед се разтопи, нивото на водата в океаните ще се повиши с главоломните 65,8 метра. Някои учени казват, че това ще отнеме повече от 5000 години.

Колкото повече „подхранваме“ атмосферата с парникови газове, толкова по-бързо се топи леда. В резултат на това средната температура на планетата ще достигне 26.6 градуса по Целзий вместо днешните 14.4 градуса по Целзий.

Как всичко това ще промени лицето на Земята?
Европа

Лондон ще остане в историята. Венеция ще потъне под Адриатическо море. Холандия и Дания ще потънат в океана. Средиземно море ще разшири значително Черно и Каспийско море. Санкт Петербург, Краснодар, Ростов на Дон, Оренбург и Самара ще отидат под водата. Волга в по-голямата си част се превръща в Каспийско море.

Азия

Региони, в които днес живеят над 600 милиона китайци, ще се озоват под вода. Както и целия Бангладеш с население от 160 милиона души и по-голямата част от крайбрежната Индия.

Северна Америка

Цялото крайбрежие отива под водата – Атлантическото с Ню Йорк, западното с Калифорния и южното с Ню Орлиънс и Хюстън по Мексиканския залив. Сан Франциско на запад ще се превърне в архипелаг от острови. Калифорнийският залив ще се простира на север от географската ширина на Сан Диего. Сан Диего обаче ще потъне.

Южна Америка

Басейнът на Амазонка на север и басейнът на река Парагвай в южната част на континента ще станат част от Атлантическия океан. Под водата ще остане и Буенос Айрес, крайбрежните части на Уругвай и почти целия Парагвай. Планинските райони на Карибите и в Централна Америка ще останат на сушата.

Африка

В сравнение с други континенти Африка ще загуби най-малко земя, но повишената средна температура на планетата ще я направи по същество необитаема. Значителна част от историческия Египет ще бъде погълната от настъпващото Средиземно море.

Австралия

„Зеленият” континент ще получи собствено вътрешно море, но по-голямата част от брега ще отиде под вода, където днес живеят 4 от всеки 5 австралийци.

Антарктида

На изток от Антарктида се съхраняват 4/5 от целия лед на нашата планета. Този регион е оцелял много, но е малко вероятно да издържи връщане към климата на еоцена. Подобно на гренландската, ледената покривка на западна Антарктика винаги е била по-малка в топлите периоди. Тя ще се стопи много по-бързо от източната, защото затоплящите води на океана ще я затоплят отдолу. От 1992 г. тя губи средно 65 милиона тона лед годишно.

Източник: Fakti.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]