Излезе актуалното септемврийско сезонно издание на прогнозата на Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози ECMRWF (за краткост наричан ЕС). Сезонните прогнози са достъпни на сайта на Еврокомисията (European Forest Fire Information System – EFFIS).
В актуалната прогноза месец октомври се очаква да бъде доста топъл (наднормен) с положителна аномалия около градус и половина до два градуса, а зимата – мека и относително суха или нормална по отношение на валежите.
След почти нормални температури (само в лек плюс) за ноември, температури около нормалните се очакват и за първия зимен месец – декември. С това зимата ще отива към своя край: за януари и февруари за нашия регион очакваните аномалии са над 2 градуса.
Във валежно отношение се откроява видима тенденция за по-сухо от обичайното време. Поднормени валежи или такива около норма, следва да се очакват и за трите зимни месеци, както и за октомври (впрочем и до края на септември), а някаква вероятност за около обичайните валежи има само за ноември.
Тези дългосрочни прогнози са близки с тези на американската метеоагенция НОАА и подразделението й Център за климатични прогнози (СРС). Тях очаквайте в следващите няколко дни.
Сезонната система за прогнозиране на времето S5 на Европейския център за средносрочни прогнози (ECMWF) се основава на глобален модел, базиран на взаимодействията на атмосферата и океаните. Тъй като океанската циркулация е основен източник на предсказуемост в сезонния мащаб прогнози, въпросният модел се базира на взаимодействието океан-атмосфера.
S5 има повърхностна решетка с разстояние от 80 км., докато местното време и климат (това в даден пункт, град, населено място) са силно повлияни от твърде голям брой характеристики, за да бъдат включени в модела с относително ниска разделителна способност (изключващ, например, влиянието на хълмове, брегови линии, свойства на земната повърхност).
По този начин опитът да се отчетат местните стойности, изхождайки от тези на картите в галерията може да доведат до подвеждащи резултати.
Важна забележка: аномалиите са спрямо норма 1981-2010 година, която вече за някои месеци е с около градус по-висока от класическата 1961-1990. Тоест реално аномалиите ще бъдат над 2 градуса, а това е доста сериозен показател на месечна база. Видно от картата, най-голяма положителна аномалия след дежурно „претоплената“ Арктика и Северозападна Африка, има около Черноморския басейн – у нас и в Турция.
Дългосрочният модел само указва най-общите насоки на някои показатели, в нашия случай – температура и валежи. Те са посочени като отклонение от нормалните за предишен 30-годишен период и се наричат „аномалии“. Ако отклонението е надолу, аномалиите са отрицателни, ако е нагоре – положителни.