Изнесените от омбудсмана данни за 24 смъртни случая през миналата година в Дома за хора с деменция в село Горско Косово, община Сухиндол, доведоха до намесата на социалното министерство и прокуратурата. За сравнение настанените в момента в заведението са 57. Тревожните данни дадоха повод да се заговори за ново Могилино.
„Много държа да покажа доклада на омбудсмана за 2013 година, който е за всички домове в страната. В него в 8 точки са направени предписания към нас. Само едно от тях не е изпълнено”, заяви от своя страна пред NOVA директорката на дома Вера Дукова.
Тя посочи, че мониторът за видеонаблюдение скоро ще бъде изнесен от нейния кабинет и ще бъдат осигурени 24 часови дежурства. Помещенията са ремонтирани – няма мухъл и влага.
Дукова призна, че в дома липсва достатъчно лично пространство за настанените по 6 души в стая. Санитарните възли са само два и има един душ за всички пациенти.
„Работим по въпроса, но сами разбирате, че такава голяма реконструкция и модернизация не може да бъде извършена със собствени средства”, каза Дукова.
„Стреснахме цяла България, твърдението „ново Могилино” е пресилено. 30 години се грижим за хората денем и нощем. Медицинско обслужване, лекари, специалисти – всичко, каквото е необходимо, ние сме го направили. Има проекти, през 2008 година е направен, но не беше одобрен за съжаление. От тогава търсим възможности за финансиране. Говорихме с министър Сачева, имаме нейното разбиране, че въпросът ще бъде решен. Трябва да се направят по нов начин нещата, защото всяка реконструкция в този дом ще бъде безсмислена. Ще трябва да се направят центрове от защитен тип. Търсим подходящо място. Имаме разбирането на агенцията и министерствата. Ще започнем работа по този въпрос още от другата седмица”, посочи кметът на общината Пламен Чернев.
Той посочи, че явно е трябвало да се случи този доклад, за да се задействат институциите.
„Държавата и ние ще направим всичко възможно оттук нататък тези хора да имат нормални условия за живот”, заяви Чернев и добави, че това ще стане „възможно най-скоро”.
„Високата смъртност се дължи на това, че хората пристигат с много тежки заболявания, в много тежко състояние. Не са обгрижвани до момента на пристигането си при нас. Възрастовата граница е много висока. В тези 24 случая, 5 човека са на възраст над 90 години. Цифрата не е малка, но говорим за възрастни хора в много тежко състояние. Джипито е едно, което обслужва всички потребители тук”, добави Дукова.
„Състоянието им е изключително тежко. От тези 24 починали, 19 са на възраст между 78 до 99 години. Карат ги в изключително тежко състояние. Карат ги на носилка, със система и ние трябва да се грижим за тях. Изписани от болница и ги карат тук. Има хора, дошли от улицата. Медицинското обслужване е на ниво, но това не е болница”, подчерта лекарят на дома д-р Йорданов.
„Аз не се чувствам виновна, че броят на починалите е толкова голям”, заяви Дукова.
„Статистиката за смъртност в домовете за хора с деменция не е различно. Правим проверка във всички домове. Но може да се каче, че там постъпват хора, които са в много тежко състояние. Голяма част са над 80 години. Специално в този дом в Горско Косово това е така. Част от тях са на носилки, друга част са в наистина почти терминално състояние. В това отношение статистиката може да е стряскаща, но си има своето обяснение”, така социалният министър Деница Сачева коментира в ефира на „Здравей, България” сигнала на омбудсмана за 24 смъртни случая в дома за хора с деменция край Сухиндол.
„Да започнем от там колко са тези домове. Те са 14 в цялата страна, като в тях в момента има настанени 774 души. Чакащи са 305. Домовете за стари хора са 82, като в тях са настанени 5365 души. А чакащите са близо 1300. Това е социалната услуга, от която има може би най-голяма нужда. И ще има за в бъдеще все повече и повече нарастваща нужда. За съжаление това е и услугата, която най-малко се заявява от общините и най-малко се търси. Може би, защото най-трудно се организира от гледна точка на персонал и подходящи помещения”, отчете министърът.
„Назначена е пълна проверка, която в момента тече. Имало е проверка през 2018 година, направени са предписани. Това, което е факт, е, че в този дом има лоши материални и битови условия. 2/3 от предписанията са изпълнени. Персоналът има нужда от допълнителна квалификация и обучение. От друга страна не мога да кажа, че има неглижиране на хората и злоупотреба с правата на хората. Това е сграда на бивше училище, която трудно може да се пригоди”, обясни Сачева.
„Това, което сме взели като решения, е да преустановим настаняването на нови хора в този дом. Ще видим каква е възможността част от потребители да бъдат пренасочени към други социални услуги, така че да намалим броя на хората в стаята. Говорихме вчера с кмета на община Сухиндол да потърси помещение в съседни села, така че да можем да изградим център за настаняване от семеен тип и да пренасочим както персонала, така и хората в по-добри битови условия”, каза министър Сачева.