По най-нови данни с коронавирус в Сърбия са заразени още 54 души. Общият им брой е 303, сред тях и бебе на 28 дни, съобщава сръбският печат.
Министърът на здравеопазването Златибор Лончар обяви, че са излекувани 15 души.
Гинеколожка от Ниш почина от последиците от зараза с коронавирус, съобщи вестник “Новости”, посочвайки, че тя е първият лекар, починал от заразата в Сърбия.
По най-нови данни в Ниш са заразени осем лекари и две сестри, а между 10 и 15 хиляди души са под надзор и в изолация.
Заразен с коронавирус е и държавният секретар в министерството за защита на околната среда Бранислав Блажич. Той е от Кикинда, един от градовете в Сърбия, огнище на епидемията. Всички, които са били в контакт с него, са изолирани, съобщи “Новости”.
Вестникът напомня, че най-тежки санкции са предвидени за онези, които вследствие на нарушение на карантината предизвикат смъртта на едно или повече лица. Предвидено е такива хора да получат присъди до 12 години затвор. Министерството на правосъдието съобщи, че 75 души са поставени под арест за нарушаване на карантината. Наказания за неспазване на полицейския час са понесли 148 души, които са платили глоби на обща стойност седем милиона динара /едно евро се равнява на 118 динара/.
В сръбския град Сента започва работа нова фабрика за производство на мая, с което ще се реши проблемът с недостига на този продукт, съобщи министърът на търговията, туризма и телекомуникациите Расим Ляич, цитиран от вестниците “Данас” и “Курир”. От днес влиза в сила забрана за износа на мая, за да се осигури пълно снабдяване на местния пазар, добави министърът.
Снабдяването на магазините в цялата страна е солидно, в наличност са основните продукти, включително брашно, захар и олио, за които има най-голямо търсене.
В следващия период обаче може да се стигне до забавено снабдяване с южни плодове заради затруднения транспорт при вноса.
Ляич каза, че социалните плащания за хора под 65-годишна възраст ще се извършват както досега в пощите, а за изплащането на пенсиите още се търси решение.
До края на седмицата се очаква да пристигнат маските, раздавани чрез Републиканския фонд на обществено осигуряване. Цената им на дребно не бива да надхвърля 120 динара /около едно евро/, предупреди Ляич.
От въвеждането на извънредното положение до днес пазарната инспекция е извършила над 270 извънредни проверки по сигнали на граждани за неоправдано повишение на цените на някои стоки. Установени са нарушения и на нарушителите е наредено да върнат цените на нивата от 5 март, като освен това срещу тях са внесени наказателни искове, каза Ляич.
Досега туризмът е секторът, претърпял най-големи загуби, и съдейки по всичко тази година е напълно изгубена за туризма, оцени министърът.