Жената, която изобрети една мечта: самопочистваща се къща

Франсис Габе не обича да чисти и смята, че жената не трябва да бъде роб на подобни задължения. Поради това тя създава единствената къща в света, която се чисти сама, пише ВВС.

Габе е уважавана американска изобретателка, която привлече международното внимание в края на XX и част от XXI век. Но в края на миналата година почина в почти пълна анонимност на 101 години.

Тя прекарва голяма част от живота си в градчето Нюбърг с 22 000 жители в щата Орегон, където осъществява проекта си.

Феминистки мотиви

Създаването на самопочистващата се къща далеч не е ода на мързела, а цели освобождаването на жените от – по думите на Габе – „една неблагодарна и безкрайна работа“.

„Могат да говорят каквото си искат за освобождаването на жената, но къщите все още се проектират така, че жените да могат да прекарват половината от времето си на колене“, казва Габе в интервю за вестник The Baltimore Sun през 1981 г.
С тази феминистка идея Габе си поставя за цел да създаде къщата на бъдещето.

Мечта, превърната в реалност

В дома си в Нюбърг край Портланд, САЩ, Габе се заема да превърне мечтата си в реалност. Между края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век започва да строи къща в бетонно бунгало с площ от около 1000 кв. м.

Работата завършва в края на 1980 г. и струва на Габе 15 000 долара от собствения й джоб и десет години усилен труд. Самата къща постига целта си – може да се почиства сама. Система от разпръсквачки, закрепена за тавана, върши по-голямата част от работата.

Първата струя разпръсква смес от вода и сапун по стените и пода. Втората изплаква с чиста вода. След това струя с топъл въздух се заема да изсуши всичко. Целият процес се задейства с натискането на само едно копче, докато Габе се крие под чадър.

Цялото почистване трае един час. Водата тече по денивелираните подове, които проектира Габе, към отводен канал, който я насочва към къщата на кучето. Тя също се измива автоматично.

Почистването на мръсните чинии става в самите кухненски шкафове. Чиниите са поставяни на етажерки и се измиват на самото място със същата система от разпръсквачки.

Габе създава и сложен механизъм, при който дрехите се изпират и изсушават, докато стоят на закачалки в затворен гардероб. След като изсъхнат, верига връща дрехите в гардероба.

Банята и умивалникът също се изчистват сами.

Предпазване от щети

Габе знае как да защитава мебелите и вещите в къщата от водата. Покрива подовете със специален лак, мебелите – с акрилна смола, а чаршафите остават сухи благодарение на навес, който се спуска над леглото.

Изобретателката създа покривала и за книгите, пластмасовите кутии, електродомакинските уреди и стъклени шкафове за картините си, за да не им навреди водата. Работата на Габе е призната с общо 68 патента, регистрирани в САЩ.

Разочарования

Въпреки невероятното изобретение, Габе така и не получава подкрепа от институциите и необходимите инвестиции за производството на творението й в големи количества.

Така че къщата й се превръща в единственото реално изобретение, с което американката иска да освободи жените от домакинската работа.

В крайна сметка, изобретателката губи патентите, защото няма пари да ги задържи. Алин Браун, бивш адвокат на Габе, разказва пред New York Times, че в повечето време получава хонорара си под формата на Pepsi-Cola, защото тя няма пари.

„Когато я виждах, винаги се питах дали е луда или просто е толкова интелигентна, че не можех да не призная таланта й“, разказва Браун пред американското издание.

В книгата „Бегълци и бежанци“ на Чък Палануик се разказва за срещата на Габе с психиатърката й, на която тя й казва: „Ти си хиляда пъти по-добра от един гений. Светът ти принадлежи, не позволявай някой да ти казва обратното“.

Гений или не, мечтите на Габе не се осъществяват, но тя решава да създаде макет на къщата си, с който обиколила страната, като организирала конференции в музеи, университети и асоциации на жените.

Голям модел на къщата бил изложен в Музея на жените в Далас, както и вТексас, а днес е част от колекцията на музея и библиотеката Хагли в Делауър, САЩ.
За да спечели пари, Габе започва да организира малки обиколки с гид на къщата си и така да показва на туристите своя уникален за света модел.

Реалността

През 2007 г. младата художничка Лили Бенсън се доближава до къщата на Франсис Габе, когато е на ваканция със семейството си в Орегон. В интервю за ВВС тя споделя, че това, което видяла, било много различно от къщата на бъдещето.

“Беше много различно от това, което си представях. Мислех, че ще вляза в най-чистата къща на света, но се оказа бедствие. Всички проекти, създадени от нея, са инсталирани там, но вече не функционираха заради земетресение, така че къщата беше мръсна“, разказва Бенсън.

Бенсън признава труда на изобретателката, която на повече от 90 години развела нея и семейството й на инвалидна количка, която сама проектирала.

„Сигурна съм, че тя смяташе изобретението си за форма на освобождаване на жените от домакинската работа и макар че не го постигна и никой не инвестира в това, идеята допринесе за привличането на вниманието към наложените задължения на жените“, допълва Бенсън.

Художничката казва, че Габе била много горда от изобретението си, но също и малко тъжна, че не е преминала на следващото ниво.

Забравена

Последните години на Франсис Габе също били тъжни. Двамата й сина починали и тя била принудена да напусне къщата си преди около девет години. Роднините й, които включвали голям брой внуци и правнуци, я задължили да се премести в старчески дом.

Къщата била продадена преди няколко години. „Сега там живее едно хипи и изглежда, че му харесва“, казва внукът на Габе Кевин Селандър пред New York Times.

Габе починала на 26 декември миналата година в хосписа, който бил неин дом в последните осем години от живота й. Почти забравена, въпреки революционното си изобретение, тя била спомената само с няколко реда в местния сайт The Newberg Graphic.

Но през 80-те и 90-те години на миналия и в началото на новия век Франсис Габе присъстваше на страниците на ежедневници, като New York Times и Guardian и на списание People.

Източник: profit.bg

Следвайте ни в социалните медии