Ядем второ качество, но какво прави властта, за да спре това?

Проверка на Агенцията по храните показа, че ядем по-скъпи и некачествени храни от западноевропейците. 16 от проверените продукти се продават на по-високи цени у нас.

“Това нещо се знаеше от години, но вече има официални резултати. Доста е притеснително, тъй като българинът не може да бъде третиран като втора ръка”, коментира пред Bulgaria ON AIR бившият директор на Агенцията по безопасност на храните д-р Йордан Войнов.

Той уточни, че след като има двоен стандарт, би следвало министърът на земеделието и храните да повдигне въпроса пред Европейската комисия, а оттам да гарантират, че не може да има двоен стандарт.

“Най-важна е храната – следват заболявания, ако няма качество. Трябва да се предприемат незабавни мерки в тази насока”, настоя д-р Йордан Войнов.

Той подчерта в, че органът, който е проконтролирал продуктите трябва да гарантира тяхната безопасност и еднакво съдържание. По думите му Агенцията по храните не може да обхване всички продукти, затова се доверява на компетентния орган от страната, откъдето се изпраща стоката.

Проф. Стефка Петрова от Националния център по обществено здраве и анализи посочи, че са изследвали 30 продукта и при някои са намерили сериозни разлики.

“Тревожен е фактът за съдържанието на белтъци и мазнини в детските храни – установена е разлика от 30%. Всички разлики са в аспект вадене на по-евтини продукти, които не съхраняват качеството”, обясни тя пред Bulgaria ON AIR.

Тя даде пример с детски десерт и безалкохолни напитки, в които има глюкозен сироп, свободната фруктоза е в значително по-високи количества и това може да създаде проблем.

 

Следвайте ни в социалните медии