Варна ще купи нова система за видеонаблюдение за 1 млн. лв.

В началото на април община Варна е обявила процедура за избор на изпълнители, които да изградят нова система за видеонаблюдение в града. Това става ясно от обявление, публикувано в сайта на агенцията по обществените поръчки, пише dnevnik.bg. 

Прогнозната стойност на поръчката е до 1 млн. лева без ДДС, а системата ще трябва да е готова в рамките на 4 години.

От общинската администрация обясниха, че новата система няма да дублира съществуващата в момента. Мрежата от 250 високотхнологични камери, обявена за „най-голямата, най-скъпата и най-модерната в страната“, беше купена през 2007г. от бившия кмет на града Кирил Йорданов. Обявената й стойност тогава беше близо 10 млн. лв.

За изграждането на системата беше основано търговското дружество „Варна Ефкон“, в което 52% притежава австрийската компания „Efkon AG“, а останалите 48% – община Варна.

В края на последния мандат на Йорданов стана известно, че създаването на мрежата е било договорено „устно“

между него и някогашния министър на вътрешните работи Румен Петков. Така без писмен договор Варна изплати половината от разходите в размер на 5 млн. лв., но след оставката на Петков МВР отказа да изпълни „неофициалните“ му ангажименти за плащане на останалата половина.

По тази причина най-напред българското представителство на „Efkon AG“ – фирмата доставила и монтирала камерите, а след това и компанията майка в Австрия отказаха да ги поддържат.

Разследване на „Дневник“ по този повод показа, че още през 2014г. изоставените камери са били напълно блокирани, но информацията за това е била премълчавана, както от общинската администрация, така и от Областната дирекция на МВР, която използваше камерите без договор и без да плаща наем за това.

Нещо повече: Оказа се, че заради неизвършените допълнителни плащания, системата за видеонаблюдение не е била официално въведена в експлоатация с необходимите документи и по тази причина е работила незаконно в продължение на 7 години.

Тази констатация беше потвърдена и от специално назначената одитна проверка след трагичния случай с кинорежисьорът Захари Паунов от 18 октомври 2014г.

В края на ноември 2014г. дружеството „Еfkon AG“ предложи на Община Варна да изкупи дяловете му в съвместното им дружество „Варна Ефкон“. Това щеше да струва около 780 хил. лв. Същинското рестартиране на системата за видеонаблюдение във Варна трябваше да отнеме до 9 месеца и да струва още около 800 хил. лв.

За да прецени целесъобразността на „откупуването“ на 30 март м.г. в Общинския съвет на Варна беше сформирана специална група.

В началото на т.г. обаче от пресцентъра на съвета съобщиха за „Дневник“, че до изборите през октомври м.г. седемчленната комисия не е изготвила доклад за изпълнението на възложената й работа.

„Събирахме се три-четири пъти, каза Николай Джатгаров, който вече не е общински съветник. Обсъждахме различни предложения, но така и не стигнахме до обединение около едно едно от тях“.

С други думи, членовете на комисията не са свършили нищо за оправдаването на разхода от 5 млн. лв. направен от Кирил Йорданов, въпреки че са имали на разположение цели 6 месеца преди края на мандата си.

Междувременно през последните три години във Варна бяха изградени още три системи за видеонаблюдение – една за следене и регулиране на уличния трафик, втора за охрана на общински обекти и трета, която е част от проекта за Интегриран градски транспорт. Сега от публикуваната обява за възлагане на нова обществена поръчка за видеонаблюдение става ясно, че предстои монтирането и на нова – четвърта система.

Според пресслужбата на Общинския съвет във Варна инициативата за сформиране на нова комисия, която да реши съдбата на камерите, разположени в града от Кирил Йорданов, трябвало да дойде от администрацията на наследника му Иван Портних. С тази цел „било изпратено искане за експертно становище по целесъобразността за изкупуване на дружествените дялове на „Efkon AG“ в съвместното й дружество с община Варна“.

Но на въпроса на „Дневник“, дали подобно експертно становище е изготвено от отдел „Правно и нормативно обслужване“ на администрацията днес изпратиха следния кратък отговор: „През 2014 и 2015 г. в деловодната система на Община Варна

няма регистрирано подобно искане за експертно мнение“.

Така може да се окаже, че Варна най-вероятно тихомълком се е откзала от „рестарта“ на „най-голямата, най-скъпата и най-модерна“ мрежа за видеонаблюдение в страната, купена с устна договорка за 5 млн. лв. от бившия й кмет Кирил Йорданов.

Обявената в началото на април т.г. нова обществена поръчка най-вероятно означава, че вместо да откупува и възстановява за близо 2 млн. лв. старата система, местната администрация е решила да купи нова за половината от тази сума.

Следвайте ни в социалните медии