Валери Симеонов VS. домашната ракия

Вицепремиерът Валери Симеонов обяви война на големите производители на спиртни напитки.

Той обеща законодателни промени, които да ги задължат да изписват процента на зърнения етанол, използван при производството на ракия.

Повод за даването на тази заявка бе среща с представители на националното сдружение “Българска домашна ракия”, които се оплакаха, че големите производители ги атакуват с обвинения за производство на нелегален алкохол. Другият проблем, поставен от сдружението, е свързан с нелоялната конкуренция на казанджийниците, в които не се плаща акциз за произведеното количество ракия. По неофициална информация техният брой у нас е между 3000 и 6000, а регистрираните казанджийници са едва 1500.

Всяка бутилка трябва да има етикетът съдържащ информация за процента на вложения зърнен етанол – вид спирт, който се използва при производството на ракия. Тази мярка предлага вицепремиерът Валери Симеонов като отговор на атаките на големите производители срещу производителите на домашна ракия:

Симеонов каза: „В големите спиртоварни не се произвежда ракия в този вид, в който всички си въобразяваме, че се прави – от грозде, от кайсии, от праскови и сливи. Всъщност се прави и от зърнен етанол. Той не е вреден за здравето, но той по никакъв начин не кореспондира и не съответства на представата на потребителя за българска ракия“.

Към момента законът позволява съдържанието на зърнен етанол в ракията да стига до 60 процента, но няма изискване точният процент да бъде посочен върху етикета на бутилката. Друг проблем е продажбата на този етанол на нелегалните казанджийници.

„Въпросният зърнен етанол се продава на незаконните казани в доста големи количества. Има случаи от такива незаконни казани, които използват до три тона. Смятайте каква продукция се прави, за да могат да свалят цената. Те също конкурират законните производители“, допълни той.

Валери Симеонов постави като проблем и българското изискване за плащане на данък върху произведено количество алкохол, без да се отчита градусът на напитката, както е по европейските изисквания. Той обеща да направи нужните законови промени и те да влязат в сила до следващата реколта плодове, от които се произвежда ракия.

Следвайте ни в социалните медии