Цвети Пиронкова поведе, но допусна обрат и си тръгва от Рио

Най-силната българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна от Олимпийските игри в Рио де Жанейро след загуба с 1:2 (6:1, 4:6, 2:6) в първия кръг от германката Лаура Зигемунд.

Двубоят беше под въпрос, заради бурен вятър в Рио, но все пак започна в 23:50 часа българско време на корт №7 .

Първата ракета на България заема 76-ото място в световната ранглиста, а втората ракета на Германия Лаура Зигемунд е на 33-ата позиция в класацията на WTA.

Пиронкова започна много убедително и спечели първия сет с 6:1 за 31 минути. Германката заигра по-добре във втория и се върна в мача след успех с 6:4. При 4:5 българката беше на точка от гейм за 5:5, но не успя, а в следващото разиграване нейната съперничка взе сета.

В третия сет германката поведе с 2:0, но Пиронкова изравни. В петия гейм имаше равенство, но Зигемунд се излезе от сложната ситуация и го спечели. Тук някъде свършиха съпротивителните сили на нашата първа ракета и мачът се доигра с още три гейма за германката.

Това е трето участие за 28-годишната българка на Олимпийски игри. В Пекин през 2008 и в Лондон през 2012 г. Цвети отпадаше във втория кръг. За нейната връстничка Зигемунд това е дебютно участие на най-големия спортен форум.

В следващия кръг германката ще се изправи срещу Шуай Чжан. Китайката надви в откриващия ден на игрите 12-ата в схемата Тимеа Бачински (Швейцария) с 6:7(4), 6:4, 7:6(7).

Вчера отпадналият на сингъл Григор Димитров отпътува от Рио за САЩ и така стана ясно, че нашите най-добри тенисисти няма да се включат в турнира за смесени двойки, с което българското участие и в тениса завършва бързо и безславно.