Това е най-опасната напитка за мозъка

Начинът на хранене и ежедневните навици оказват голямо влияние върху когнитивните ни функции. Ето защо е важно да се храним здравословно и да избягваме вредните храни и напитки.

Оказва се обаче, че има продукти, които оказват особено силно негативно влияние върху мозъка. Именно такива са напитките с добавена захар и по-специално газираните напитки.

Знаем, че честият им прием разширява талията, увеличава риска от диабет тип 2, както и от сърдечносъдови заболявания, но не всеки е наясно с вредата, която нанасят на мозъка.

Според учени, до 2030 г., повече от 65 милиона души по света ще страдат от деменция, ако не бъдат взети навременни мерки.

Голяма част от продуктите, които използваме в ежедневието си, съдържат химикали, консерванти и оцветители, които сериозно вредят на здравето ни. Макар този факт да е всеизвестен, повечето производители на храни и напитки се придържат именно към тази практика, за да направят стоките си едновременно привлекателни за потребителите и с дълъг срок на годност.

Ново проучване, изготвено от група израелски учени, дава нови доказателства, че газираните напитки могат сериозно да ни навредят. Според експертите, консумирането им нанася щети на почти всички вътрешни органи и системи в тялото.

Изследователите са анализирали данните от няколко държави и установили, че консумацията на газирани напитки потиска чревната микрофлора и това има пагубен ефект върху други вътрешни органи.

Според микробиолога Ариел Кушмар тези напитки “могат да бъдат токсични за чревните бактерии и да навредят на телата ни.”

Учените свързват отрицателния ефект на содата с изкуствените компоненти, които се съдържат в нея. Предварителното проучване на учени от Бостънския университет в САЩ показва, че редовното пиене на сода е свързано с повишен риск от диабет, мускулна атрофия и намаляване на обема на мозъка. В същото време експертите заявяват, че прекомерният прием на газирани напитки увеличава риска от поява на болестта на Алцхаймер и ранна деменция.

Следвайте ни в социалните медии