Тайни край релсите: Как Железниците станаха крупни търговци на имоти

Лесно ли се управляват имоти? Този въпрос, зададен към националните компании БДЖ и НКЖИ, на пръв поглед звучи абсурдно.

Все пак те не са агенции за имоти? Но и двете държавни структури в същност притежават различни активи, някои от които са доста апетитни за новите инвеститори на строителния пазар.

За съжаление обаче днес железниците се стараят да продадат колкото се може повече ненужни активи в стремеж да намалят борчовете си към различни кредитори, пише “Марица”. И да подобрят финансовото си състояние.

По този начин на търговете излизат вагони, електрически локомотиви, мотриси, почивни станции… Продажбата на имоти също е вариант в случая.

Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) съществува от 2002 г., когато Национална компания БДЖ се разделя на две – НКЖИ и БДЖ ЕАД.

Първата съсредоточава дейността си върху поддръжката на железопътната инфраструктура (релсовите пътища и гарите), а втората поема управлението на влаковите композиции, за чието преминаване плаща инфраструктурни такси на НКЖИ.

Затова днес имотите са основно на две дружества – Националната компания „Железопътна инфраструктура”, която разполага със земя, жп линии, осигурителни инсталации, подстанции – т.е. всичко, свързано с железния път и с контактна мрежа и с осигуряване движението на влаковете.

Самите приемни сгради на гарите също се управляват от НКЖИ. Предприятията „БДЖ холдинг” и „БДЖ – Пътнически превози” и „БДЖ – Товарни превози” имат други активи,.

Например в Пловдив, емблематично кино „Гео Милев” е собственост на „БДЖ – Пътнически превози”. В активите на БДЖ е и общежитието на ул. „Кардам” №18, което е в доста окаян вид и стои под ключ от години.

Кои са по-интересните имоти на двете компании в Пловдив? Има ли сделки през последните 2 години. Какъв е интересът към тях, кой ги купува и как реално двете компании се справят с менажирането им – зададахме тези въпроси в писмо до PR отдела на НКЖИ.

От там ни отговориха съвсем формално:

„Имотите на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) се управляват на основание чл. 9, ал. 4 от Закона на железопътния транспорт. Разпореждането с управляваните от НКЖИ имоти се извършва съгласно разпоредбите на Закона за държавната собственост и правилника за прилагането му. В случай, че имате интерес към конкретен имот, управляван от НКЖИ, можете да се получите информация по реда, предвиден в българското законодателство”.

Една бърза справка в сайта на НКЖИ показва, че в момента текат само някои дребни търгове за поставяне на кафе-автомати или павилиони за закуски и безалкохолни – обикновено в чакалните на отделни жп гари. Останалите имотни сделки на компанията обаче вероятно са тема табу и остават встрани от обществения интерес.

Според запознати, един от най-атрактивните имоти на железниците в Пловдив се намира точно срещу Стоматологичния факултет на бул. „Христо Ботев” – 4 декара в свободното пространство между блоковете и съвсем близо до факултета.

„През годините много пъти се говореше за този терен – да се продаде, казва бивш служител на БДЖ Пловдив. Но и до днес мястото стои празно. Имотът обаче вече е продаден, научи от свои източници „Марица”, но какви са подробностите по сделката, не е ясно.

Политиката на БДЖ и НКЖИ трябва да е максимално бързо да се освободят от своите имоти, които не са необходими за пряката им работа, категоричен е Олег Петков, бивш изпълнителен директор на БДЖ Пловдив. „Дори си мисля, че този процес закъсня във времето. Тези имоти трябва да се продадат”.

ЖП общежитието стои под ключ

ЖП общежитие Пловдив е сивата сграда с поизлющена мазилка, която се вижда точно на ъгъла, когато завивате надясно, за да влезете в улица „Кардам”.

Днес 4-етажният блок е празен и заключен, установи репортерската ни проверка. Сградата е видимо запазена, но зад прашните прозорци няма признаци за скорошно обитаване.

Северната фасада е напълно олющена, виждат се и изпочупени стъкла. Малко под покрива стърчат ламарини, а дограмата е почти изгнила. Това, което не се вижда е, че почти всички мебели, цялото оборудване е изнесено от сградата. Според запознати, останалите читави мебели са отишли към други обекти на БДЖ.

Общежитието е в активите на „БДЖ холдинг”. Сградата е построена около 60-те години на миналия век, тя „помни” и по-добри години.

„Беше доста полезно за железниците, много народ мина от тук, спомня си бивш железничар. „Всеки, който идваше да работи в Пловдив, живееше тук”. След това закрили жп общежитието и от тогава то стои празно.

“Водил съм и продължавам да водя разговори с директора на НКЖИ за това общежитие, казва кметът на “Централен” Георги Стаменов.

“Макар че съм запознат, че то е в активите на БДЖ. Идеята е двете дружества да се самосезират и да го приведат в използваем вид. А как ще функционира в бъдеще си е въпрос на фирмена политика на дружеството.

Само че общината не може да харчи парите на данъкоплатците, за да оправя собственост на едно търговско дружество, каквото е БДЖ, на мен ми е забранено да предприемам подобни разходи.

Що се отнася до опасните сгради, които са на територията на район Централен, ние ги следим – на място отива комисия, издава констативен протокол с препоръки за обезопасяване. Така че предупреждаваме собствениците и им поставяме срок. Ако той не бъде спазен, глобите са в размер от 1000 до 5000 лева”.

Следвайте ни в социалните медии