Ще изтеглим ли от обращение монетите от 1 и 2 стотинки?

В джобчето ви дрънкат стотинки. Често от най-малките (бел. ред. „жълтите“, както споделят масово българите). Бихте ли се лишили от тях?

 

Ще ви липсват ли, ако бъдат изтеглени от обращение? А вие въобще взимате ли рестото си, когато то е от 1 и 2 стотинки?

Редица държави вече изтеглиха от обращение монетите с най-малка стойност. Причините са основно две. На първо място, част от най-добре развитите икономики предпочитат да вървят към свят на безкешови плащания. На второ място – отсичането на монетите от 1 и 2 цента, например, в някои държави е значително по-скъпо от себестойността им.

Ето как е по света:

Ирландия

Считано от 28 октомври 2015 г., в страната се лишиха от монетите от 1 и 2 цента. Така най-малката монета днес е 5 цента.

Какво се случва с цените на стоките и услугите? Всичко, струващи например 10.21 или 10.22 евро, се закръгля на 10.20 евро, докато покупките за 10.23 и 10.24 се закръглят на 10.25.

Същото е и положението с 10.26 и 10.27, които се закръглят на 10.25, а за сметки от 10.28 и 10.29 ще трябва да платите 10.30 евро.

Австралия

Вече цяло поколение в Австралия не ползва монети от 1 и 2 цента. Изтеглянето им бе обявено през 1990 г., а окончателното им изтегляне от обращение бе в началото на 1992 г. Част от изтеглените монети от 2 цента бяха използвани за направа на бронзовите медали от Олимпийските игри в Сидни от 2000 г.

Наскоро от Австралийската централна банка обявиха, че средната стойност на монетите, които едно домакинство държи вкъщи, се равнява на 37 долара. Днес в страната се обсъжда дори и изтеглянето на монетите от 5 цента, тъй като те не могат да се използват в голяма част от вендинг машините.

Нова Зеландия

Мярката по изтегляне на най-дребните монети е дори по-драстична в Нова Зеландия. Страната изтегля от обращение монетите от 5 цента и днес най-малката монета е от 10 цента.

Канада

Тук също най-малката монета, с която може да се разплащате, е 5 цента.

Други

Още държави, сред които Белгия, Дания, Финландия, Унгария, Холандия и Швеция, имат подобни политики по отношение на най-дребните монети. Именно голяма част от споменатите по-горе държави са и тези, които имат най-висок процент, в който кешовите плащания са сведени до минимум.

България

От Българска народна банка (БНБ) заявиха на въпрос, че „не са водени разговори за изтегляне от обращение на монети от 1, 2 и 5 ст.” Оттам допълват, че разходите по отсичането на монетите от 1, 2 и 5 ст. са “търговска тайна”.

Днес у нас циркулират 635 млн. монети от по 1 стотинка и над 500 млн. броя монети от по 2 стотинки. Само за последните 12 месеца нарастването е съответно от 8.26 и 9.01%.

Следвайте ни в социалните медии