Проверете колко бързо и точно е логическото ви мислене

Решаването на логически загадки заздравява връзките между мозъчните клетки и подобрява когнитивните ни умения и паметта.

Днес сме ви подготвили 10 интересни загадки, които са доста лесни, но само на пръв поглед. Бъдете внимателни към детайлите и проверете колко бързо и точно е логическото ви мислене. Вижте ги в нашата галерия.

№1 Коя от трите дами е неговата съпруга?

Първосигналният отговор е дамата с кожените дрехи, но забележете, че жената в средата има халка – също като рокера.

№2 Можете ли да решите това уравнение?

Отговорът е 23. Всяка обувка е 5, а целият чифт – 10 , момченцето е 5, всеки бургер е 2. В последния ред имате 1 обувка, 1 момченце и 3 бургера. Така се получава: 5 + (5 + 2 + 2) х 2 = 5 + 18 = 23

№3 Бухалката и топката общо струват 1.10 лева. Бухалката струва 1 лев повече от топката. Колко струва топката?

Ако сте отговорили, че топката струва 10 стотинки, значи сте много нетърпеливи. Ако топката е 10 стотинки, бухалката щеше да струва 1.10 лева, защото знаем, че е точно с 1 лев по-скъпа от топката. Което означава, че топката струва 5 стотинки. Така цената на бухалката става 1.05 лева, а 1.05 + 0.05 прави точно 1.10 лева сметка.

№4 Ако на 5 машини им отнема 5 минути да направят 5 детайла, колко време ще отнеме на 100 машини да направят 100 детайла?

На 100 машини ще им отнеме 5 минути да направят 100 детайла. Вече знаем, че на всяка машина ѝ отнема 5 минути, за да направи 1 детайл, това означава, че стоте машини също ще се справят за 5 минути.

№5 В едно езеро растат лилии. Всеки ден броят на лилиите се увеличава двойно. Нужни са 48 дни, за да се покрие цялото езеро с лилии. Колко време е нужно, за да се покрие половината езеро?

Нужни са 47 дни, за да се покрие половината езеро с лилии. Броят на лилиите се увеличава двойно всеки ден, което означава, че ако на 48-ия ден то е изцяло покрито, то на предходния ден е било покрито наполовина.

№6 Пред себе си виждате 9 точки. Използвайте 4 прави и непрекъснати линии, за да свържете всички точки. Можете да пресичате една точка само по веднъж.

Започнете от горния десен ъгъл.

№7 В един затворен килер има лампа. През вратата не можете да видите дали лампата е светната, или не е, но знаете, че в самото начало е била загасена. До вратата има 3 ключа. Един от ключовете включва лампата в килера. Можете да цъкате ключовете както си поискате, но щом отворите вратата и влезете в килера, трябва да познаете с кой ключ светва лампата, като не можете повече да пипате ключовете. Как ще разберете кой е верният ключ?

Първо натиснете първия ключ и изчакайте няколко секунди. След това го върнете в първоначалната му позиция и след това натиснете втория ключ. Отворете вратата и вижте дали лампата свети. Ако свети – вторият ключ е за тази лампа, ако обаче лампата е изгасена, пипнете крушката и вижте дали е топла. Ако е топла, значи тя е работила до преди малко, което означава, че първият ключ светва лампата. Ако крушката нито свети, нито е топла, значи ключ №3 светва лампата.

№8 Пред вас има 3 кутии. Върху първата кутия е написано, че съдържа само ябълки, върху втората е написано, че съдържа портокали, а върху третата е написано, че съдържа и ябълки, и портокали. За съжаление, и трите кутии са надписани грешно и вие трябва да поправите това недоразумение. Не можете да надникнете в кутиите, но можете да поискате по един плод от всяка кутия, за да решите загадката. Как най-бързо и с най-малко ходове ще разбере какво има във всяка кутия?

Минималният брой ходове е 1. Първо поискайте плод от кутията, на която пише „ябълки и портокали“. Ако получите ябълка, в кутията може да има само ябълки, или ябълки и портокали, но тъй като надписът задължително е грешен, това изключва втората опция. Значи в тази кутия има само ябълки. В кутията, на която е написано „портокали“, може да има портокали или портокали и ябълки. Тъй като надписът е грешен, а вече знаем къде са ябълките, във втората кутия очевидно стоят ябълките и портокалите. Остава ни последната кутия, на която пише „ябълки“, в нея можем да заключим, че има само портокали.

№9 Пред вас има 2 пясъчни часовника. Единият часовник отмерва 7 минути, а другият – 4 минути. Как ще отмерите точно 9 минути, като използвате пясъчните часовници?

Пуснете и двата часовника едновременно. Когато пясъкът в 4-минутния часовник изтече, обърнете го отново (дотук са минали 4 минути). Когато пясъкът в 7-минутния часовник изтече, обърнете го отново (дотук са минали 7 минути). Когато 4-минутният часовник изтече за втори път, това означава, че са минали точно 8 минути от началото. В този момент пясъкът на дъното на 7-минутния часовник е точно колкото за 1 минута. Обърнете го отново и изчакайте малкото количество пясък да изтече – така ще отмерите точно 9 минути.

№10 Пред вас има една торта със 7 свещи, наредени в кръг. Трябва да изгасите и 7-те свещи, но условието е: когато изгасите една свещ, свещите от двете ѝ страни също ще се изгасят. Ако духнете върху вече изгасена свещ, тя ще се запали, а свещите от двете ѝ страни също ще се променят – ще се запалят, ако са били изгасени, и ще се изгасят, ако са били запалени. Каквото и да правите върху една от свещите, това се отразява и на свещите от двете ѝ страни. След като знаете това, с колко духвания най-бързо ще изгасите свещите? Малка подсказка – ако духнете върху една свещ два пъти, няма да постигнете нищо, защото ще я върнете в изходното ѝ положение, ако духнете 3 пъти върху една и съща свещ, е същото като да духнете веднъж.

Духнете върху всяка свещ по веднъж. След като започнете отнякъде, вървете по ред. По този начин ще гасите и палите някои от свещите по няколко пъти, но с последната свещ ще изгасите всичките. Ако не можете да си го представите, опитайте да наредите 7 химикалки в кръг.

Не забравяйте да споделите тази публикация, можете също да ни подкрепите с Like и да оставите вашия коментар. Благодарим Ви! 

Следвайте ни в социалните медии