Пореден атентат ускори пропадането на туризма в Турция.

Бомба избухна в историческия център на Истанбул.

“Бизнесът не върви и без това, а сега очакваме хората бързо да напуснат хотела и да става по-зле.” Това коментира пред Reuters Керем Татароглу, управител на Zurich Hotel, намиращ се на по-малко от 300 метра от бомбата, избухнала във вторник в Истанбул.”Усещането бе като при земетресение – земята се разлюля под краката ми, никога преди не към чувствал нещо толкова мощно”, допълва Мустафа Челик, който притежава разположена наблизо туристическа агенция.

В бомбената експлозия, задействана дистанционно в сутрешния час пик, бяха убити 11, сред които и четирима цивилни, и ранени 36 души, трима от тях са в критично състояние. Сред жертвите и пострадалите няма български граждани, заяви външният министър Даниел Митов в профила си във фейсбук. Атентатът с кола бе насочен срещу автобус с полицаи, но бе извършен близо до исторически квартал, популярен сред туристите и в близост до кметската администрация и входа на голям университет. Това е четвъртият атентат в най-многолюдния турски град през тази година.

Никой не пое отговорност, но президентът Реджеп Тайип Ердоган обвини кюрдски екстремисти. “Ще продължим борбата си срещу тези терористи докрай, без умора и без страх”, каза той при посещението на ранени в близка болница. Убийствената експлозия във втория ден от свещения за мюсюлманите месец рамазан стана в квартал Везнечилер, близо до Истанбулския университет.

САЩ, Германия и Великобритания веднага предупредиха гражданите си, пътуващи до Турция, да бъдат особено внимателни, да се информират от местните медии за последните подробности и да следват инструкциите на турските органи на реда. Според в. “Хюриет” мнозина туристи от хотели в района на атентата са напуснали, притеснени за сигурността си.

Тежка година за сектора

Насилието е насочено основно срещу органите на реда, но продължава на фона на една от най-тежките години за турския туристически сектор.

Но през април общият брой на туристите в Турция е намалял на годишна база с 28% – най-големия спад от 17 години насам. Страната е била посетена от 5.8 милиона гости по официални данни. Според информация от сектора загубите тази година се очаква да достигнат 15 милиарда долара.

Десетки хотели ще останат затворени или ще отворят врати по-късно през сезона, добавя “Хюриет”. Според Осман Айък, ръководител на Федерацията на хотелиерите (TÜROFED), резервациите не дават основание за оптимизъм. “Много хотели са затворени и така е не само в Анталия, а по цялото крайбрежие. Цените са с 50% по-ниски спрямо миналата година, но въпреки това заетостта – там, където са отворили врати, е в рамките на 20-30 процента”, каза той през май. “Собствениците на повече хотели предпочитат да отворят само един от тях, за да намалят разходите.”

Явуз Торуноолу, ръководител на туристическата асоциация във Фетхие (на югоизток от курорта Мармарис и срещу остров Родос), потвърждава думите му. “Мнозина колеги предпочетоха да комбинират дейността си в един хотел, а доста от най-малките или най-големите са затворени, като някои сигурно ще изчакат края на рамазана (т.е. средата на юли) и началото на училищната ваканция.”

От туристическия и ресторантьорския сектор призоваха правителството да удължи празника Еид ал Фитр (5-8 юли) до 9 дни, за да се стимулира потреблението и хората да имат време да прескочат до морския бряг за края на рамазана.

Новият проблем с Германия

Като нов проблем се оформя напрежението между Анкара и Берлин заради необвързващата резолюция на Бундестага, обявяваща за геноцид избиването на стотици хиляди арменци в Османската империя в края на Първата световна война. Острата реакция на властите в Турция бе допълнена от националистически прояви като късане, изгаряне и оплюване портрети на канцлера Ангела Меркел и на депутата Джем Йоздемир. Той е един от вносителите на резолюцията и хулите срещу него стигнаха до призиви да му се направи кръвна проба, за да се провери наистина ли е от турски произход.

Това не допринася за спад на напрежението с най-големия експортен пазар за Турция. През миналата година за Германия са изнесени стоки за 13.4 млрд. долара, а търговският обмен наближава 37 млрд. долара. Германските компании в Турция надхвърлят 6000 и дават работа на много хора.

Германци са и водещата група туристи – около 4.7 милиона души през миналата година, и в сектора са особено раздразнени, че подобна реакция идва след загубата на руснаците.

Тимър Байъндър, председател на асоциацията на хотелиерите TÜROB, припомня, че туризмът изцяло зависи от приятелството и мира и “ако ги няма, тогава целият сектор има огромен проблем”.

Башара Улусой, ръководител на Асоциацията на туристическите агенции TÜRSAB, смята, че охлаждането на отношенията няма да повлияе на вече направените резервации, но може да намали записването за почивки още този месец. Той смята, че 2016 г. и бездруго ще е лоша година, така че сега е времето да се започне атаката с промоции за 2017 г.

Може да правите колкото си искате промоции, да поканите журналисти и влиятелни хора от чужбина, но няма да има ефект, докато политиците правят гневни декларации, политическата атмосфера е напрегната и непрекъснато се пише за провали с опазването на човешките права, коментира в. “Хюриет”.

Източник: http://www.capital.bg/

Следвайте ни в социалните медии