Почина бившият международен съдия Богдан Дочев

Бившият футболист и международен рефер Богдан Дочев е починал в понеделник на 81-годишна възраст, съобщи Българския футболен съюз (БФС).

Дочев остава в историята като част от съдийската бригада, която зачита скандалния гол с ръка на Диего Марадона в двубоя между Аржентина и Англия в четвъртфиналите на световното първенство през 1986 г.

Дочев е роден на 26 юни 1935 г. във Варна. Като футболист е играл за местния “Спартак” (1958-1961 г.), столичния “Левски” (1961-1964 г.) и “Кремиковци” (1964-1966 г.). Бившият нападател има и две срещи за националния отбор.

© Associated Press

Веднага след края на състезателната си кариера Дочев става съдия. През 1977 г. той влиза в списъка на международните рефери на УЕФА. Като главен съдия има 148 срещи в А група и 47 двубоя в европейските клубни турнири.

Най-голямото постижение в съдийската му кариера е участието в световните първенства през 1982 г. в Испания и през 1986 г. в Мексико. През 1982 г. е главен рефер на двубоя между Италия и Камерун (1:1) от груповата фаза.

Четири години по-късно е страничен съдия от близката страна, когато Марадона отбелязва попадението с “божията ръка”, което по думите на Дочев съсипва по-нататъшната му кариера.