Пикът на кризата за учители идва след 4 години

За последните четири години броят на студентите в направленията “Педагогика” и “Педагогика по” се е увеличил с близо 20 процента.

Това е предпоставка да има повече учители след четири години, когато се очаква и най-големият недостиг на учители в системата. Това каза в интервю  заместник-министърът на образованието и науката Таня Михалова.

По думите й, според анализи на МОН броят на студентите, които учат природни науки, филология, математика и педагогика, ще е достатъчен, за да се компенсира недостигът на учители у нас.

 “Но задачата е те да бъдат привлечени да останат в системата на образованието, като учители”, смята зам.-министър Михалова.

По думите й сред стратегическите приоритети на правителството е увеличението на инвестициите в образованието.

“Водеща задача е системата на предучилищното и училищното образование да бъде осигурена с мотивирани и квалифицирани педагогически специалисти. За изпълнението на тази цел е необходимо поетапно повишаване на възнагражденията на педагозитe, като до края на четиригодишния мандат на управление заплатите трябва да бъдат удвоени”, казва зам.-министър Михайлова.

С 330 милиона се увеличават средствата за образование в бюджета за 2018 г. Правителството отпусна 80 милиона лева до края на годината за увеличението на учителските заплати.

“Методиката на разпределение ще бъде променена така, че да има повече средства за училищата и детските градини в отдалечените и малките населени места, където има и концентрация на уязвими групи”, посочва зам.-министър Михайлова.

По думите й се води политика за повишаване на социалния статус на учителите.

 “Предвиждаме подкрепа за младите с допълнителни стимули – поемане на транспортни разходи, наем за жилище и др., за да осигурим достъп до образование и за учениците в малките и отдалечени райони”, посчва зам.-министър Михайлова.

По думите й е уреден статутът на наставниците на младите учители, има възможност за повече квалификации, бързо кариерно израстване, а не, както е било досега, след натрупване на определени години стаж.

“Работи се съвместно с висшите училища и за промяна на програмите за обучение на педагогически специалисти – изучаване на нови методи на работа, както и повече практика още докато са студенти, казва още зам.-министър Михайлова.

Следвайте ни в социалните медии